İnternetin hayatımızın her alanına bu hızla giriyor olması reklam harcamalarında da belirli bir değişikliğe neden olmaya başladı. Dünya; internetin büyüklüğü ve etkisini artık eskisinden çok daha önemsiyor. Bazı kampanyalar da sadece TV ve gazeteye destek olarak satın alınan online reklam alanları artık ülkelere göre TV ‘yi ya da gazeteleri geçmeye başladı.

Dünyadan örnekleriyle İngiltere’de 2009 yılının ilk 6 ayında internette yapılan reklam harcamaları %4.6 artarak ilk defa TV reklamlarını geçti.

İngilteredeki televizyon reklamları yüzde 16.1 gerileyerek 1.64 milyar sterlin olurken, internete verilen reklamların toplamı yüzde 4.6 artarak 1.75 milyar sterline yükseldi.

Aynı raporda ekonomik durgunluk nedeniyle reklam harcamalarının televizyon, gazete, radyo gibi geleneksel mecralardan dijital ortamlara kaydığı yorumu yapılsa da aslında bunun tek nedeni ekonomik durgunluk değil. Çünkü markalar dijital ortamdaki reklamlardan aldıkları sonuçlardan memnun olmaya başladılar.

eMarketer’ın Amerika’daki medya harcamalarıyla ilgili tahminlerine göre 2010 yılında ilk defa online reklamcılığa gazetelerden daha çok bütçe harcadı.

eMarketer’in başka bir araştırmasında online video reklamlardaki büyümenin hızını açıkca ortaya koyuyor.

Reklam harcamalarındaki bu değişim dijital tarafta nereye doğru gidiyor diye soracak olursak bunun hiç şüphesiz cevabı Online Video Reklamlar olacak. Online Video Reklamlarının hem performansı hem de etkisi TV pastasından pay almakta hiç zorlanmayacağa benziyor. eMarketer’ın 2010-2014 yılları için yaptığı öngörüde video’nun diğer online reklam formatları karşısındaki büyüklüğü çok net.

Reklamverenin beklentilerine bakacak olursak online video’nun TV ile karşılaştırılmasının yapıldığı Nilesen’in 2010 Temmuz araştırmasına göre hatırlanma oranları TV reklamlarında %46 iken online videoda %65′lerde.
Ayrıca marka anımsanması %50 ile TV reklamlarından %22 daha fazla.

Ülkemizde Durum
Bilindiği gibi RTÜK; TV reklamlarına belirli bir kısıtlama getiriyor. Dünyada TV’nin ve basılı mecraların hakimiyet oranını dijtal mecra ile azaldığı ortada; bize dönecek olursak ; RTÜK’ün son düzenlemeleriyle reklam harcamalarının Türkiye’de dijital ortama daha hızlı bir ivme ile yöneleceğini düşünüyorum.

Tagged with:
 

Bir Cevap Yazın