İnternetin hayatımızın her alanına bu hızla giriyor olması reklam harcamalarında da belirli bir değişikliğe neden olmaya başladı. Dünya; internetin büyüklüğü ve etkisini artık eskisinden çok daha önemsiyor. Bazı kampanyalar da sadece TV ve gazeteye destek olarak satın alınan online reklam alanları artık ülkelere göre TV ‘yi ya da gazeteleri geçmeye başladı.

Dünyadan örnekleriyle İngiltere’de 2009 yılının ilk 6 ayında internette yapılan reklam harcamaları %4.6 artarak ilk defa TV reklamlarını geçti.

İngilteredeki televizyon reklamları yüzde 16.1 gerileyerek 1.64 milyar sterlin olurken, internete verilen reklamların toplamı yüzde 4.6 artarak 1.75 milyar sterline yükseldi.

Aynı raporda ekonomik durgunluk nedeniyle reklam harcamalarının televizyon, gazete, radyo gibi geleneksel mecralardan dijital ortamlara kaydığı yorumu yapılsa da aslında bunun tek nedeni ekonomik durgunluk değil. Çünkü markalar dijital ortamdaki reklamlardan aldıkları sonuçlardan memnun olmaya başladılar.

eMarketer’ın Amerika’daki medya harcamalarıyla ilgili tahminlerine göre 2010 yılında ilk defa online reklamcılığa gazetelerden daha çok bütçe harcadı.

eMarketer’in başka bir araştırmasında online video reklamlardaki büyümenin hızını açıkca ortaya koyuyor.

Reklam harcamalarındaki bu değişim dijital tarafta nereye doğru gidiyor diye soracak olursak bunun hiç şüphesiz cevabı Online Video Reklamlar olacak. Online Video Reklamlarının hem performansı hem de etkisi TV pastasından pay almakta hiç zorlanmayacağa benziyor. eMarketer’ın 2010-2014 yılları için yaptığı öngörüde video’nun diğer online reklam formatları karşısındaki büyüklüğü çok net.

Reklamverenin beklentilerine bakacak olursak online video’nun TV ile karşılaştırılmasının yapıldığı Nilesen’in 2010 Temmuz araştırmasına göre hatırlanma oranları TV reklamlarında %46 iken online videoda %65′lerde.
Ayrıca marka anımsanması %50 ile TV reklamlarından %22 daha fazla.

Ülkemizde Durum
Bilindiği gibi RTÜK; TV reklamlarına belirli bir kısıtlama getiriyor. Dünyada TV’nin ve basılı mecraların hakimiyet oranını dijtal mecra ile azaldığı ortada; bize dönecek olursak ; RTÜK’ün son düzenlemeleriyle reklam harcamalarının Türkiye’de dijital ortama daha hızlı bir ivme ile yöneleceğini düşünüyorum.

Tagged with:
 

Bir Cevap Yazın

Barkod Etiketi üretimi yapan firmaların işi ciddi bir iştir. Bu anlamda sizin de hangi firmayla çalışma yatığınız çok büyük önem taşır. Kullanım alanı sınırsızdır. Her alanda ve her sektörde bu etiketlere ihtiyaç duyulur. Etiket çeşitleri ve Barkod etiketleri, seri üretimle hazırlanmaktadır. Etiketler ahşap, plastik, metal ya da cam gibi ambalajlı ürünlerin üzerilerine ugulanır.
En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
Mide botoksu midenin belirli yerlerine botoks maddesi enjekte etme suretiyle midedeki kasların çalışmasını sınırlandırmayı ve sayede midenin gıdaları sindirim sürecini yavaşlatarak buna bağlı olan açlık-tokluk hissi süresinin de uzatılmasını amaçlayan ameliyatsız kolay kilo verme tedavisidir. Botoks uygulanırken, midenin detaylı şekilde içerden görüntülenmesini sağlayan endoskopi uygulaması ile gerçekleştirilir. Bu sayede hastaya sadece gastroskpik uygulaması kadar bir rahatsızlık olur. Özellikle diyet programlarına ve düzenli egzersizlere uymakta zorlanan ve buna bağlı olarak da obeziteye yakalanan, bu yüzdende obezitenin sebep olduğu çeşitli sağlık sorunları olan kişiler için mide botoksu bir devrim niteliğindedir ve son yıllarda ülkemizde yaygın olarak kullanılmaktadır.
Caminin önünde ve iki yanında geniş Cami Halısı dış avlusu olup duvarlarla çevrilidir. Zemin kaplama malzemesi kategorisine giren cami halıları, cami ye girerken ilk göze çarpan bir dekordur. Dekoru farklı yapan ise, halıdaki desen, ipliğin kalitesi ve motifteki göz alıcı tasarımlardır. Betonarme zemini kaplamasının dışında cemaatin rahat bir şekilde ibadet etmesini sağlayan cami halıları kaliteli malzemelerden ipliklerden üretilir. Halının dokusundaki sıklıkla orantılı olan kalite, dokunulduğunda kendini belli eder. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, sekiz kapıdan girilir. Avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir.
Botoks esas olarak ciltte kırışık azaltmak amacıyla çok yaygın kullanılmaktadır ve tehlikeli bir yan etkisi bilinmemektedir. Mide botoksu uygulaması ise standart bir endoskopik işlem olduğundan literatürde bildirilmiş önemli bir yan etkisi bulunmamaktadır. Kas hastalığı olanlar ve botoksa karşı alerjisi olan kişilerde işlemin uygulanması uygun değildir. Botoks işlemleri genel olarak estetik operasyonlarda, ciltteki kırışıklıkları azaltmak amacıyla kullanılmaktadır. Bu noktada hem estetik, hem de obezite tedavisi amaçlı yapılan botoks uygulamalarının uygun hastalara yapıldığında bilinen herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Kas hastalığı yaşayan, botoks alerjisi olduğunu düşünen ve gastrit, ülser vb. mide rahatsızlığı olan hastalar durumlarının hekimlerine belirtmeli ve gerekli tetkiklerin yapıldığına dikkat etmelidir. Bunun yanı sıra hastaların botoks uygulaması yaptırırken tecrübeli bir hekim ve tam donanımlı bir hastane tercih etmeleri büyük önem taşımaktadır.

Nasıl uygulanır?

Anestezi Hekimi eşliğinde endoskopik yöntemle kesisiz olarak mideye ulaşılır ve mide içerisinde ortalama 20 noktaya yapılan Botulinum toksini sayesinde uzun açlık süresi, geç acıkma, iştah kontrolü ve çabuk doyma gibi etkiler kazandırılan hasta hızla kilo verir.

İşlem endoskopik yolla, ameliyat riskine girmeden ve özel bir hazırlığa gerek duyulmadan yapılabilmekte ve 10-15 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanabilmektedir. 1-2 saat sonra kişi sosyal yaşantısına dönebilir.

Mide botoksu sonrasında nelere dikkat etmek gerekir?

Fastfood gibi hızlı tüketilen gıdalar, asitli içecekler tüketilmesi zararlıdır. Botoks uygulanan hastalar daha geç acıkmakta, daha az porsiyonlarla doymakta, daha erken tokluk hissetmektedir.

Mide Botoksu Kimler için Uygundur?

Mide botoksu aslında kilo vermek isteyen herkese uygulanabilir. Bu işlem bir ameliyat değildir. Ancak hasta seçimi önemlidir. Vücut kitle indeksi 40’ın üzerinde olan ve ameliyat ile başarı elde edilebilecek hastalarda mide botoksunun çok faydalı olmayacağını söylemek gerekir. Bu noktada fazla kiloları olan ama ameliyat edilecek kadar da obez olmayan ve kilo vermek isteyen hastalar ideal hasta grubunu oluşturur. Midesinde ülser veya gasrit olan hastalarda ise öncelikle bu hastalıkların uygun tedavisi gerçekleştirildikten sonra mide botoksu uygulanabilir.