Takas, para, banka, çek, eft-havale, kredi kartı derken M.Ö 7.yy ‘da başlayan serüven günümüze kadar çeşitli evrelerden geçti. Şimdi sıra mobil ödemede…

Siz de benim gibi cüzdan taşımaktan nefret edenlerdenseniz teknoloji sizi de mutlu etmeye hazır.


Bir süredir ülkemizde mobil ödeme SMS üzerinden işleyen bir sistem olarak hayatına devam ediyordu. Dünya’da örneklerinin çok daha hızlı ilerlediği mobil ödeme sistemlerinin ülkemizdeki durumuda hareketleniyor. Hatta güzel de bir artısı var : MobilÖdeme ile yaptığınız alışverişler için ÖİV ödemiyorsunuz! ( inanılır gibi değil :) )

SMS üzerinden ilerleyen bu 1. nesil mobil ödemeye rakip yeni nesil mobil ödeme hayatımıza girmeye başladı.

Avrupa’nın İlk Mobil Ödeme Çözümü Turkcell’de

​Visa Europe, Yapı Kredi ve Turkcell düzenledikleri basın toplantısı ile iPhone kullanıcıları için geliştirilen Avrupa’nın ilk mobil ödeme çözümü “iCarte”ı tanıttı. Turkcell abonesi olup iPhone kullanan Yapı Kredi müşterileri, Wireless Dynamics firması tarafından geliştirilen iCarte aksesuarını kullanarak Türkiye’de iPhone’larından doğrudan temassız mobil ödeme yapabilecekler.

iCarte’ı iPhone’una takan kullanıcılar App Store’dan “iCarte için Visa Mobil­” uygulamasını indirebilecekler. iCarte aksesuarı, üzerinde bir NFC ( Near Field Communication ) anten ve Visa mobil kartının güvenli biçimde muhafaza edildiği bir Güvenli Birim barındırıyor. Visa mobil kart ise yine App Store’dan temin edilecek uygulama ile iPhone üzerinden ödeme yapmaya olanak sağlıyor. Yapı Kredi’den alacakları şifre ile ödeme uygulamasını aktif hale getiren kullanıcılar, bugün Türkiye’de bulunan 42 bin temassız satış noktasında, şifre (PIN) girişi yapmak zorunda kalmadan iPhone’larını temassız okuyucuya yaklaştırarak alışveriş yapabilecek.

Garanti ile Avea’nın SIM Kart Üzerinden Mobil Ödeme Sistemi

Dünyada ilk kez gerçekleştirilen ve 2010′un son ayında kullanıma sunulan Bonuslu Avea’yı kullanmak için yetkili Avea bayilerinden 20 liraya alınacak NFC ( Near Field Communication ) SIM kart ile cep telefonlarını alışverişte kullanmak mümkün hale geldi. Sim kart telefona yerleştirildikten sonra Bonus, Shop&Miles ve Paracard’lar otomatik tanımlanıyor. Garanti Bankası müşterisi olmayanlar için de kişi adına otomatik olarak bir ön ödemeli kart tanımlanıyor. SIM kart ile temassız ödeme teknolojisi Türkiye’de 40 bin dünyada da 265 bin noktada tüketiciler telefonunu okutarak ödeme yapabilecek.

Bu sistemin en büyük dezavantajlarından birisi ise Avea’nın bu sistem için ürettiği kuyruklu SIM kart’ların iPhone’da kullanılamaması…

Dünya Devi Google’ın Mobil Ödeme Sistemi : Google Wallet
Operatörden bağımsız olarak ödeme yapabilmenin yolunu açan Google, mobil ödeme sistemi Google Wallet’ı bugün tanıttı.

Citibank ve Mastercard desteği ile hayat bulan bu yeni servisi kullanabilmek için yanlızca NFC ( Near Field Communication ) destekli bir telefona sahip olmak zorunda da değilsiniz. Bu süreci NFC çıkartmaları ile aşmayı planlayan Google, isteyen herkesi, telefonu ne olursa olsun bu servisin içine entegre etmeye çalışacak. Yani Google Wallet, ödeme servisleri için kullanılabilecek bir aracı kurum oluyor.

NFC ( Near Field Communication ) için detaylı bilgiye bu konuda uzman Burak Ilgıcıoğlu’nun Webrazzi‘deki yazısından ulaşabilirsiniz.

Peki sırada ne var sorusuna cevap arayanlarınız varsa sanırım bir sonraki adım parmak izi ya da retina üzerinden yapılacak ödeme sistemlerinde olacak. Ama umarım bunu geliştirenler canlı haldeki parmak izi ya da retinayı algılayabilecek şekilde tasarlamayı unutmazlar. Zira filmlerde gördüğümüz bu konudaki hırsızlıklar pek sağlıklı olmuyor :)

Bu arada paranın bu dijital ortamda sağladığı sanallığın her hareketinin de kayıt altında olduğunu unutmamak lazım.

Tagged with:
 

Bir Cevap Yazın

Barkod Etiketi üretimi yapan firmaların işi ciddi bir iştir. Bu anlamda sizin de hangi firmayla çalışma yatığınız çok büyük önem taşır. Kullanım alanı sınırsızdır. Her alanda ve her sektörde bu etiketlere ihtiyaç duyulur. Etiket çeşitleri ve Barkod etiketleri, seri üretimle hazırlanmaktadır. Etiketler ahşap, plastik, metal ya da cam gibi ambalajlı ürünlerin üzerilerine ugulanır.
En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
Mide botoksu midenin belirli yerlerine botoks maddesi enjekte etme suretiyle midedeki kasların çalışmasını sınırlandırmayı ve sayede midenin gıdaları sindirim sürecini yavaşlatarak buna bağlı olan açlık-tokluk hissi süresinin de uzatılmasını amaçlayan ameliyatsız kolay kilo verme tedavisidir. Botoks uygulanırken, midenin detaylı şekilde içerden görüntülenmesini sağlayan endoskopi uygulaması ile gerçekleştirilir. Bu sayede hastaya sadece gastroskpik uygulaması kadar bir rahatsızlık olur. Özellikle diyet programlarına ve düzenli egzersizlere uymakta zorlanan ve buna bağlı olarak da obeziteye yakalanan, bu yüzdende obezitenin sebep olduğu çeşitli sağlık sorunları olan kişiler için mide botoksu bir devrim niteliğindedir ve son yıllarda ülkemizde yaygın olarak kullanılmaktadır.
Caminin önünde ve iki yanında geniş Cami Halısı dış avlusu olup duvarlarla çevrilidir. Zemin kaplama malzemesi kategorisine giren cami halıları, cami ye girerken ilk göze çarpan bir dekordur. Dekoru farklı yapan ise, halıdaki desen, ipliğin kalitesi ve motifteki göz alıcı tasarımlardır. Betonarme zemini kaplamasının dışında cemaatin rahat bir şekilde ibadet etmesini sağlayan cami halıları kaliteli malzemelerden ipliklerden üretilir. Halının dokusundaki sıklıkla orantılı olan kalite, dokunulduğunda kendini belli eder. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, sekiz kapıdan girilir. Avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir.
Botoks esas olarak ciltte kırışık azaltmak amacıyla çok yaygın kullanılmaktadır ve tehlikeli bir yan etkisi bilinmemektedir. Mide botoksu uygulaması ise standart bir endoskopik işlem olduğundan literatürde bildirilmiş önemli bir yan etkisi bulunmamaktadır. Kas hastalığı olanlar ve botoksa karşı alerjisi olan kişilerde işlemin uygulanması uygun değildir. Botoks işlemleri genel olarak estetik operasyonlarda, ciltteki kırışıklıkları azaltmak amacıyla kullanılmaktadır. Bu noktada hem estetik, hem de obezite tedavisi amaçlı yapılan botoks uygulamalarının uygun hastalara yapıldığında bilinen herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Kas hastalığı yaşayan, botoks alerjisi olduğunu düşünen ve gastrit, ülser vb. mide rahatsızlığı olan hastalar durumlarının hekimlerine belirtmeli ve gerekli tetkiklerin yapıldığına dikkat etmelidir. Bunun yanı sıra hastaların botoks uygulaması yaptırırken tecrübeli bir hekim ve tam donanımlı bir hastane tercih etmeleri büyük önem taşımaktadır.

Nasıl uygulanır?

Anestezi Hekimi eşliğinde endoskopik yöntemle kesisiz olarak mideye ulaşılır ve mide içerisinde ortalama 20 noktaya yapılan Botulinum toksini sayesinde uzun açlık süresi, geç acıkma, iştah kontrolü ve çabuk doyma gibi etkiler kazandırılan hasta hızla kilo verir.

İşlem endoskopik yolla, ameliyat riskine girmeden ve özel bir hazırlığa gerek duyulmadan yapılabilmekte ve 10-15 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanabilmektedir. 1-2 saat sonra kişi sosyal yaşantısına dönebilir.

Mide botoksu sonrasında nelere dikkat etmek gerekir?

Fastfood gibi hızlı tüketilen gıdalar, asitli içecekler tüketilmesi zararlıdır. Botoks uygulanan hastalar daha geç acıkmakta, daha az porsiyonlarla doymakta, daha erken tokluk hissetmektedir.

Mide Botoksu Kimler için Uygundur?

Mide botoksu aslında kilo vermek isteyen herkese uygulanabilir. Bu işlem bir ameliyat değildir. Ancak hasta seçimi önemlidir. Vücut kitle indeksi 40’ın üzerinde olan ve ameliyat ile başarı elde edilebilecek hastalarda mide botoksunun çok faydalı olmayacağını söylemek gerekir. Bu noktada fazla kiloları olan ama ameliyat edilecek kadar da obez olmayan ve kilo vermek isteyen hastalar ideal hasta grubunu oluşturur. Midesinde ülser veya gasrit olan hastalarda ise öncelikle bu hastalıkların uygun tedavisi gerçekleştirildikten sonra mide botoksu uygulanabilir.