Yıllardır bir çok ajansla ya da reklamverenle yaptığım toplantılarda konu açıldıkça davranışsal hedeflemenin yararlarını anlatmaya çalışmıştım. Hem reklam kirliliğini önleyen hem de kullanıcının ilgisini çekebilecek içeriği gösteren bu teknolojinin, özellikle milyonlarca farklı profilin ziyaret ettiği sitelerde hala aktif kullanılamamasını da anlamış değilim.

Tanımını yapmak gerekirse Davranışsal Hedefleme; doğru hedef kitleye kullanım alışkanlıkları vasıtasıyla ulaşmanın en etkili yoludur. Bu teknolojinin ana kullanım alanı ikiye ayrılıyor.

1) İnternet Reklamcılığındaki Kullanımı :

En basit haliyle bir haber sitesinde sık sık futbol haberleri okuyan bir kullanıcı yüksek ihtimalle erkektir öngörüsünden yola çıkılarak geliştirilen teknoloji aynen şöyle : Kullanıcıya atılan cookie ile o kişinin son bir ayda kaç defa futbol haberi okuduğunun takibi yapılır. Daha sonra buraya yazılacak aşağıdaki gibi bir kuralla kullanıcının gerçekten erkek olup olmadığı ihtimaline bakılır.

Kural : Kullanıcı bir ayda 8 defa futbol haberlerine girdiyse erkektir. İşaretle!

Reklam Sorgusu : Anasayfa 300×250 banner alanında Erkek olarak işaretlenen bir kullanıcıya “Gillette” reklamı göster!

Aslında davranışsal hedefleme; detaylı yapılacak bir analizle daha çok kırılımla daha doğru oranlarda hedefleme yapabileceğiniz bir teknoloji. Özellikle bir network üzerinde uygulandığında daha başarılı sonuçlar elde edebiliyorsunuz.

Örneğin Doğuş Yayın Grubu’nda bir davranışsal hedefleme :
ntvspor.net sitesine ayda 4 kere giren ve son bir ayda dod.com.tr veya vw.com.tr ‘yi ziyaret etmiş bir profil erkektir ve arabayla ilgili reklamlara açıktır. Bu kişiyi ntvspor.net sitesinde ya da dyg’ye ait diğer sitelerde yakaladığınızda Seat’ın bir kampanya banner’ını göstermeniz bannerın başarısını artıracaktır.

Yerel ya da yabancı bir çok büyük adserver bu teknolojiye sahip. Doğru kurallarla oluşturulabilecek profillemenin reklam performası dolayısıyla CTR oranı üzerinde olumlu etkileri var. Tam anlamıyla kullanılabilinse sektörü öldüren CPC rakamlarından da kurtulmamıza yardımcı olabilir diye düşünüyorum.

2) Sitelerdeki Kullanımı:

Kullanıcılarınızı hareketlerine göre işaretlemeye başladığınızda aslında hangi içeriklerinizden hoşlandığını da biliyorsunuz demektir. Hepsiburada.com’un aylardır yayında olan ama eminim ki bir çoğumuzun fark etmediği özelliğini ele alalım. Hepsiburada.com’a girdiğinizde “En Çok Satanlar” bölümü, daha önceki site ziyaretlerinizden çıkardığı ilgili olduğunuz ürün kategorisiyle açılıyor. Yani siteye önceki ziyaretlerinizde teknoloji ürünlerine baktıysanız bir sonraki hepsiburada.com ziyaretinizde en çok satanlar bölümünde teknoloji ürünlerinin sıralandığını görüyorsunuz.

Bu kullanıcının arama ihtimali yüksek olan ürüne hızlı ulaşmasına neden olurken satışa yönelik bir araç olarakta kullanılabiliyor.

Burada atlanmaması gereken bir noktada ortak kullanılan pc’lerin bu hedefleme için başarılı sonuç almayı engelleyeceğidir. Ancak kendinize ait bir oturumunuz varsa pc’nin kaç kişi tarafından kullanıldığının bir önemi kalmıyor.

eMarketer’ın US araştırmasına göre Davranışsal hedeflemede en büyük patlama 2010 ile 2012 yılları arasında olacak diyordu. 2010 yılında dünyada biraz daha hareketlenmeye başlayan davranışsal hedefleme bakalım bu yıl ki rakamlarını nasıl kapatacak.

Tagged with:
 

Bir Cevap Yazın

Barkod Etiketi üretimi yapan firmaların işi ciddi bir iştir. Bu anlamda sizin de hangi firmayla çalışma yatığınız çok büyük önem taşır. Kullanım alanı sınırsızdır. Her alanda ve her sektörde bu etiketlere ihtiyaç duyulur. Etiket çeşitleri ve Barkod etiketleri, seri üretimle hazırlanmaktadır. Etiketler ahşap, plastik, metal ya da cam gibi ambalajlı ürünlerin üzerilerine ugulanır.
En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
Mide botoksu midenin belirli yerlerine botoks maddesi enjekte etme suretiyle midedeki kasların çalışmasını sınırlandırmayı ve sayede midenin gıdaları sindirim sürecini yavaşlatarak buna bağlı olan açlık-tokluk hissi süresinin de uzatılmasını amaçlayan ameliyatsız kolay kilo verme tedavisidir. Botoks uygulanırken, midenin detaylı şekilde içerden görüntülenmesini sağlayan endoskopi uygulaması ile gerçekleştirilir. Bu sayede hastaya sadece gastroskpik uygulaması kadar bir rahatsızlık olur. Özellikle diyet programlarına ve düzenli egzersizlere uymakta zorlanan ve buna bağlı olarak da obeziteye yakalanan, bu yüzdende obezitenin sebep olduğu çeşitli sağlık sorunları olan kişiler için mide botoksu bir devrim niteliğindedir ve son yıllarda ülkemizde yaygın olarak kullanılmaktadır.
Caminin önünde ve iki yanında geniş Cami Halısı dış avlusu olup duvarlarla çevrilidir. Zemin kaplama malzemesi kategorisine giren cami halıları, cami ye girerken ilk göze çarpan bir dekordur. Dekoru farklı yapan ise, halıdaki desen, ipliğin kalitesi ve motifteki göz alıcı tasarımlardır. Betonarme zemini kaplamasının dışında cemaatin rahat bir şekilde ibadet etmesini sağlayan cami halıları kaliteli malzemelerden ipliklerden üretilir. Halının dokusundaki sıklıkla orantılı olan kalite, dokunulduğunda kendini belli eder. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, sekiz kapıdan girilir. Avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir.
Botoks esas olarak ciltte kırışık azaltmak amacıyla çok yaygın kullanılmaktadır ve tehlikeli bir yan etkisi bilinmemektedir. Mide botoksu uygulaması ise standart bir endoskopik işlem olduğundan literatürde bildirilmiş önemli bir yan etkisi bulunmamaktadır. Kas hastalığı olanlar ve botoksa karşı alerjisi olan kişilerde işlemin uygulanması uygun değildir. Botoks işlemleri genel olarak estetik operasyonlarda, ciltteki kırışıklıkları azaltmak amacıyla kullanılmaktadır. Bu noktada hem estetik, hem de obezite tedavisi amaçlı yapılan botoks uygulamalarının uygun hastalara yapıldığında bilinen herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Kas hastalığı yaşayan, botoks alerjisi olduğunu düşünen ve gastrit, ülser vb. mide rahatsızlığı olan hastalar durumlarının hekimlerine belirtmeli ve gerekli tetkiklerin yapıldığına dikkat etmelidir. Bunun yanı sıra hastaların botoks uygulaması yaptırırken tecrübeli bir hekim ve tam donanımlı bir hastane tercih etmeleri büyük önem taşımaktadır.

Nasıl uygulanır?

Anestezi Hekimi eşliğinde endoskopik yöntemle kesisiz olarak mideye ulaşılır ve mide içerisinde ortalama 20 noktaya yapılan Botulinum toksini sayesinde uzun açlık süresi, geç acıkma, iştah kontrolü ve çabuk doyma gibi etkiler kazandırılan hasta hızla kilo verir.

İşlem endoskopik yolla, ameliyat riskine girmeden ve özel bir hazırlığa gerek duyulmadan yapılabilmekte ve 10-15 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanabilmektedir. 1-2 saat sonra kişi sosyal yaşantısına dönebilir.

Mide botoksu sonrasında nelere dikkat etmek gerekir?

Fastfood gibi hızlı tüketilen gıdalar, asitli içecekler tüketilmesi zararlıdır. Botoks uygulanan hastalar daha geç acıkmakta, daha az porsiyonlarla doymakta, daha erken tokluk hissetmektedir.

Mide Botoksu Kimler için Uygundur?

Mide botoksu aslında kilo vermek isteyen herkese uygulanabilir. Bu işlem bir ameliyat değildir. Ancak hasta seçimi önemlidir. Vücut kitle indeksi 40’ın üzerinde olan ve ameliyat ile başarı elde edilebilecek hastalarda mide botoksunun çok faydalı olmayacağını söylemek gerekir. Bu noktada fazla kiloları olan ama ameliyat edilecek kadar da obez olmayan ve kilo vermek isteyen hastalar ideal hasta grubunu oluşturur. Midesinde ülser veya gasrit olan hastalarda ise öncelikle bu hastalıkların uygun tedavisi gerçekleştirildikten sonra mide botoksu uygulanabilir.