Yıllardır bir çok ajansla ya da reklamverenle yaptığım toplantılarda konu açıldıkça davranışsal hedeflemenin yararlarını anlatmaya çalışmıştım. Hem reklam kirliliğini önleyen hem de kullanıcının ilgisini çekebilecek içeriği gösteren bu teknolojinin, özellikle milyonlarca farklı profilin ziyaret ettiği sitelerde hala aktif kullanılamamasını da anlamış değilim.

Tanımını yapmak gerekirse Davranışsal Hedefleme; doğru hedef kitleye kullanım alışkanlıkları vasıtasıyla ulaşmanın en etkili yoludur. Bu teknolojinin ana kullanım alanı ikiye ayrılıyor.

1) İnternet Reklamcılığındaki Kullanımı :

En basit haliyle bir haber sitesinde sık sık futbol haberleri okuyan bir kullanıcı yüksek ihtimalle erkektir öngörüsünden yola çıkılarak geliştirilen teknoloji aynen şöyle : Kullanıcıya atılan cookie ile o kişinin son bir ayda kaç defa futbol haberi okuduğunun takibi yapılır. Daha sonra buraya yazılacak aşağıdaki gibi bir kuralla kullanıcının gerçekten erkek olup olmadığı ihtimaline bakılır.

Kural : Kullanıcı bir ayda 8 defa futbol haberlerine girdiyse erkektir. İşaretle!

Reklam Sorgusu : Anasayfa 300×250 banner alanında Erkek olarak işaretlenen bir kullanıcıya “Gillette” reklamı göster!

Aslında davranışsal hedefleme; detaylı yapılacak bir analizle daha çok kırılımla daha doğru oranlarda hedefleme yapabileceğiniz bir teknoloji. Özellikle bir network üzerinde uygulandığında daha başarılı sonuçlar elde edebiliyorsunuz.

Örneğin Doğuş Yayın Grubu’nda bir davranışsal hedefleme :
ntvspor.net sitesine ayda 4 kere giren ve son bir ayda dod.com.tr veya vw.com.tr ‘yi ziyaret etmiş bir profil erkektir ve arabayla ilgili reklamlara açıktır. Bu kişiyi ntvspor.net sitesinde ya da dyg’ye ait diğer sitelerde yakaladığınızda Seat’ın bir kampanya banner’ını göstermeniz bannerın başarısını artıracaktır.

Yerel ya da yabancı bir çok büyük adserver bu teknolojiye sahip. Doğru kurallarla oluşturulabilecek profillemenin reklam performası dolayısıyla CTR oranı üzerinde olumlu etkileri var. Tam anlamıyla kullanılabilinse sektörü öldüren CPC rakamlarından da kurtulmamıza yardımcı olabilir diye düşünüyorum.

2) Sitelerdeki Kullanımı:

Kullanıcılarınızı hareketlerine göre işaretlemeye başladığınızda aslında hangi içeriklerinizden hoşlandığını da biliyorsunuz demektir. Hepsiburada.com’un aylardır yayında olan ama eminim ki bir çoğumuzun fark etmediği özelliğini ele alalım. Hepsiburada.com’a girdiğinizde “En Çok Satanlar” bölümü, daha önceki site ziyaretlerinizden çıkardığı ilgili olduğunuz ürün kategorisiyle açılıyor. Yani siteye önceki ziyaretlerinizde teknoloji ürünlerine baktıysanız bir sonraki hepsiburada.com ziyaretinizde en çok satanlar bölümünde teknoloji ürünlerinin sıralandığını görüyorsunuz.

Bu kullanıcının arama ihtimali yüksek olan ürüne hızlı ulaşmasına neden olurken satışa yönelik bir araç olarakta kullanılabiliyor.

Burada atlanmaması gereken bir noktada ortak kullanılan pc’lerin bu hedefleme için başarılı sonuç almayı engelleyeceğidir. Ancak kendinize ait bir oturumunuz varsa pc’nin kaç kişi tarafından kullanıldığının bir önemi kalmıyor.

eMarketer’ın US araştırmasına göre Davranışsal hedeflemede en büyük patlama 2010 ile 2012 yılları arasında olacak diyordu. 2010 yılında dünyada biraz daha hareketlenmeye başlayan davranışsal hedefleme bakalım bu yıl ki rakamlarını nasıl kapatacak.

Tagged with:
 

Bir Cevap Yazın