Lidya’lıların insanlığa en büyük katkısı şüphesiz parayı icat etmiş olmalarıdır. Meşhur Paktalos Irmağı’nın alüvyonlarından basılan sikkelerle birlikte yüzyıllardır insanlığın kullandığı takas sistemi son bulmaya başlamıştı.

Barter yani takas, yıllardır bir ticari sistemin haricinde kullanılmaktaydı. Ancak bu süreci sıkıntıya sokan önemli bir nokta var. Barter’ı talep eden firma istediği hizmet ya da mal için zaten bu işbirliğine razı, ancak teklifi alan kurum için aynı durumun sözkonusu olmama ihtimali de yüksek. İşte tam bu krize çözüm olabilecek platformlardan bahsetmek istiyorum.

Örneklemek gerekirse barter’ın en çok kullanıldığı alanlardan birisi olan reklamcılık dünyasına bir bakalım. Reklamcının yapacağı reklama karşılık müşteri firmanın teklif etmiş olduğu ürün ya da hizmetin, reklam firmasının işine yarama ihtimali çok düşüktür. Bu nedenle firmalar ya barter işleminden vazgeçiyorlar ya da farklı çözümlere yönelmek istiyorlar. Bunlardan birisi reklamcı firmanın, reklam vermek isteyen firmanın teklif etmiş olduğu ürünü ya da hizmeti, nakit olarak piyasaya satma düşüncesidir. Bu doğrultuda gerçekleşen işlem ise hem reklamcıya hem de reklam veren müşteriye zarar verici sonuçlar doğurabiliyor.
( Malı alan firmanın bunu elinden hızla çıkartmak için satmaya çalıştığı fiyatın ,ürünün asıl bedelinden daha düşük olması gibi. )

Çeşitli ortamlarda barter, şirketler için hala geçerliliğini koruya dursun dijital devrim bu alanda da kendini göstermeye başladı. Dünyada ve yurtiçinde her geçen gün yeni siteler katılıyor aramıza. swap.com en büyüklerinden birtanesi. Önce elinizde olan ürünleri listeliyorsunuz. Sonra ihtiyaçlarınızı belirliyorsunuz. Site size istekleriniz ile eşleşen kişileri ve ürünleri bulup getiriyor. Kurulduğu günden buyana 2 milyon barter gerçekleştiren ve kullanıcıların yaklaşık 12 milyon $ para save etmelerine neden olan bir teknoloji.

Gelelim ülkemizdeki duruma. Google’da bu konuyla ilgili bir arama yaptığınızda büyüklü küçüklü onlarca site ve şirket bulabiliyorsunuz. Ancak bu konuya gerçekten profesyonelce el atmış olanların sayısı çok az. Ama eminim ki gün geçtikçe daha profesyonel siteler hayatımıza girecek. Dijital dünyadaki barter platformları sayesinde hem ürününüzü kolayca elden çıkabilirsiniz hem de karşılığında almak istediğiniz hizmet ya da mala ulaşabilirsiniz.

Tagged with:
 

Bir Cevap Yazın

Barkod Etiketi üretimi yapan firmaların işi ciddi bir iştir. Bu anlamda sizin de hangi firmayla çalışma yatığınız çok büyük önem taşır. Kullanım alanı sınırsızdır. Her alanda ve her sektörde bu etiketlere ihtiyaç duyulur. Etiket çeşitleri ve Barkod etiketleri, seri üretimle hazırlanmaktadır. Etiketler ahşap, plastik, metal ya da cam gibi ambalajlı ürünlerin üzerilerine ugulanır.
En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.