Lidya’lıların insanlığa en büyük katkısı şüphesiz parayı icat etmiş olmalarıdır. Meşhur Paktalos Irmağı’nın alüvyonlarından basılan sikkelerle birlikte yüzyıllardır insanlığın kullandığı takas sistemi son bulmaya başlamıştı.

Barter yani takas, yıllardır bir ticari sistemin haricinde kullanılmaktaydı. Ancak bu süreci sıkıntıya sokan önemli bir nokta var. Barter’ı talep eden firma istediği hizmet ya da mal için zaten bu işbirliğine razı, ancak teklifi alan kurum için aynı durumun sözkonusu olmama ihtimali de yüksek. İşte tam bu krize çözüm olabilecek platformlardan bahsetmek istiyorum.

Örneklemek gerekirse barter’ın en çok kullanıldığı alanlardan birisi olan reklamcılık dünyasına bir bakalım. Reklamcının yapacağı reklama karşılık müşteri firmanın teklif etmiş olduğu ürün ya da hizmetin, reklam firmasının işine yarama ihtimali çok düşüktür. Bu nedenle firmalar ya barter işleminden vazgeçiyorlar ya da farklı çözümlere yönelmek istiyorlar. Bunlardan birisi reklamcı firmanın, reklam vermek isteyen firmanın teklif etmiş olduğu ürünü ya da hizmeti, nakit olarak piyasaya satma düşüncesidir. Bu doğrultuda gerçekleşen işlem ise hem reklamcıya hem de reklam veren müşteriye zarar verici sonuçlar doğurabiliyor.
( Malı alan firmanın bunu elinden hızla çıkartmak için satmaya çalıştığı fiyatın ,ürünün asıl bedelinden daha düşük olması gibi. )

Çeşitli ortamlarda barter, şirketler için hala geçerliliğini koruya dursun dijital devrim bu alanda da kendini göstermeye başladı. Dünyada ve yurtiçinde her geçen gün yeni siteler katılıyor aramıza. swap.com en büyüklerinden birtanesi. Önce elinizde olan ürünleri listeliyorsunuz. Sonra ihtiyaçlarınızı belirliyorsunuz. Site size istekleriniz ile eşleşen kişileri ve ürünleri bulup getiriyor. Kurulduğu günden buyana 2 milyon barter gerçekleştiren ve kullanıcıların yaklaşık 12 milyon $ para save etmelerine neden olan bir teknoloji.

Gelelim ülkemizdeki duruma. Google’da bu konuyla ilgili bir arama yaptığınızda büyüklü küçüklü onlarca site ve şirket bulabiliyorsunuz. Ancak bu konuya gerçekten profesyonelce el atmış olanların sayısı çok az. Ama eminim ki gün geçtikçe daha profesyonel siteler hayatımıza girecek. Dijital dünyadaki barter platformları sayesinde hem ürününüzü kolayca elden çıkabilirsiniz hem de karşılığında almak istediğiniz hizmet ya da mala ulaşabilirsiniz.

Tagged with:
 

Bir Cevap Yazın

Barkod Etiketi üretimi yapan firmaların işi ciddi bir iştir. Bu anlamda sizin de hangi firmayla çalışma yatığınız çok büyük önem taşır. Kullanım alanı sınırsızdır. Her alanda ve her sektörde bu etiketlere ihtiyaç duyulur. Etiket çeşitleri ve Barkod etiketleri, seri üretimle hazırlanmaktadır. Etiketler ahşap, plastik, metal ya da cam gibi ambalajlı ürünlerin üzerilerine ugulanır.
En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
Mide botoksu midenin belirli yerlerine botoks maddesi enjekte etme suretiyle midedeki kasların çalışmasını sınırlandırmayı ve sayede midenin gıdaları sindirim sürecini yavaşlatarak buna bağlı olan açlık-tokluk hissi süresinin de uzatılmasını amaçlayan ameliyatsız kolay kilo verme tedavisidir. Botoks uygulanırken, midenin detaylı şekilde içerden görüntülenmesini sağlayan endoskopi uygulaması ile gerçekleştirilir. Bu sayede hastaya sadece gastroskpik uygulaması kadar bir rahatsızlık olur. Özellikle diyet programlarına ve düzenli egzersizlere uymakta zorlanan ve buna bağlı olarak da obeziteye yakalanan, bu yüzdende obezitenin sebep olduğu çeşitli sağlık sorunları olan kişiler için mide botoksu bir devrim niteliğindedir ve son yıllarda ülkemizde yaygın olarak kullanılmaktadır.
Caminin önünde ve iki yanında geniş Cami Halısı dış avlusu olup duvarlarla çevrilidir. Zemin kaplama malzemesi kategorisine giren cami halıları, cami ye girerken ilk göze çarpan bir dekordur. Dekoru farklı yapan ise, halıdaki desen, ipliğin kalitesi ve motifteki göz alıcı tasarımlardır. Betonarme zemini kaplamasının dışında cemaatin rahat bir şekilde ibadet etmesini sağlayan cami halıları kaliteli malzemelerden ipliklerden üretilir. Halının dokusundaki sıklıkla orantılı olan kalite, dokunulduğunda kendini belli eder. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, sekiz kapıdan girilir. Avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir.
Botoks esas olarak ciltte kırışık azaltmak amacıyla çok yaygın kullanılmaktadır ve tehlikeli bir yan etkisi bilinmemektedir. Mide botoksu uygulaması ise standart bir endoskopik işlem olduğundan literatürde bildirilmiş önemli bir yan etkisi bulunmamaktadır. Kas hastalığı olanlar ve botoksa karşı alerjisi olan kişilerde işlemin uygulanması uygun değildir. Botoks işlemleri genel olarak estetik operasyonlarda, ciltteki kırışıklıkları azaltmak amacıyla kullanılmaktadır. Bu noktada hem estetik, hem de obezite tedavisi amaçlı yapılan botoks uygulamalarının uygun hastalara yapıldığında bilinen herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Kas hastalığı yaşayan, botoks alerjisi olduğunu düşünen ve gastrit, ülser vb. mide rahatsızlığı olan hastalar durumlarının hekimlerine belirtmeli ve gerekli tetkiklerin yapıldığına dikkat etmelidir. Bunun yanı sıra hastaların botoks uygulaması yaptırırken tecrübeli bir hekim ve tam donanımlı bir hastane tercih etmeleri büyük önem taşımaktadır.

Nasıl uygulanır?

Anestezi Hekimi eşliğinde endoskopik yöntemle kesisiz olarak mideye ulaşılır ve mide içerisinde ortalama 20 noktaya yapılan Botulinum toksini sayesinde uzun açlık süresi, geç acıkma, iştah kontrolü ve çabuk doyma gibi etkiler kazandırılan hasta hızla kilo verir.

İşlem endoskopik yolla, ameliyat riskine girmeden ve özel bir hazırlığa gerek duyulmadan yapılabilmekte ve 10-15 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanabilmektedir. 1-2 saat sonra kişi sosyal yaşantısına dönebilir.

Mide botoksu sonrasında nelere dikkat etmek gerekir?

Fastfood gibi hızlı tüketilen gıdalar, asitli içecekler tüketilmesi zararlıdır. Botoks uygulanan hastalar daha geç acıkmakta, daha az porsiyonlarla doymakta, daha erken tokluk hissetmektedir.

Mide Botoksu Kimler için Uygundur?

Mide botoksu aslında kilo vermek isteyen herkese uygulanabilir. Bu işlem bir ameliyat değildir. Ancak hasta seçimi önemlidir. Vücut kitle indeksi 40’ın üzerinde olan ve ameliyat ile başarı elde edilebilecek hastalarda mide botoksunun çok faydalı olmayacağını söylemek gerekir. Bu noktada fazla kiloları olan ama ameliyat edilecek kadar da obez olmayan ve kilo vermek isteyen hastalar ideal hasta grubunu oluşturur. Midesinde ülser veya gasrit olan hastalarda ise öncelikle bu hastalıkların uygun tedavisi gerçekleştirildikten sonra mide botoksu uygulanabilir.