En eski kitle iletişim araçlarından birisi olarak radyo; değişen medya yapılanmasında hala önemli bir yere sahip. İnternetin hayatımıza hızla girmesiyle birlikte diğer tüm iletişim araçlarında olduğu gibi radyolar da buradaki yerini alarak internet üzerinden dinlenebilir hale geldi. Hatta radyoların internet üzerinden dinlenebiliyor olması radyolara reklam veren markalar için oldukça önemli bir kriter oluşturuyor.

Websiteleri hayatımıza girdiğinde bannerlarla tanıştık, internet üzerinden video izlerken pre-roll reklamlar gördük. Ancak yıllardır radyolar internet üzerinden de yayın yaparken dijital reklam tarafında aktif olamadı.

Doğuş Yayın Grubu olarak biz bugün NTV Radyo, NTVSpor Radyo, Virgin, Voyage, Capital101, Eksen, Kral Fm ve Kral Pop kanallarını bünyesinde barından Türkiye’nin en çok dinlenen radyo grubuyuz. Elbette bu gücün önemli bir kısmı da internet üzerinden dinlenmemizle gerçekleşiyor. Bu gücün radyolara hem dinleyici olarak hem de bir reklam mecrası olarak katkısı çok büyük. Türkiye’deki rakamlarına bakacak olursak 2010 yılını 108 milyon TL’de kapatan Türkiye radyo reklam pazarı bu yılı 120 milyon TL ‘de kapatması bekleniyor.

Bugün itibariyle Doğuş Yayın Grubu‘nun sahip olduğu tüm radyolarda extra hedefleme özellikleri de ( re-targetting – geo targetting – behavioral targetting ) yapabileceğiniz dijital reklamlar artık hizmetinizde.

Bir radyonun web sitesi üzerinden dinlenmesi için her play tuşuna basıldığında; bir çok hedefleme özelliğiyle sesli dijital reklam vermeniz artık mümkün. Üstelik kaç kişi tarafından dinlediğinin online raporlanabildiği, frequency capping ( FC ) uygulayabildiğiniz hatta yakında playerımız ile ntvmsnbc.com ve NTVSpor.net video galerilerinden soracağımız anket sorularıyla işaretlediğimiz Erkek/Kadın, Eğitim Durumu ve SES gruplarına özel dijital reklamlar verebileceksiniz.

Yani Virgin Radyo’da yayınlanacak pre-roll jingle’ı sadece kadınlara ve/veya üniversite mezunu kadınlara dinletmeniz mümkün olacak bu da bir reklam jingle’ının, hedefleme özelliğiyle daha başarılı bir kampanya olmasına katkıda bulunacak.

Bir Reklam Mecrası Olarak Radyo

Radyo reklamları bilindiği gibi işitsel olduğundan mutlaka bir albenisinin olması gerekiyor. Özellikle reklamdaki ses tonu ve müzik çok önemli. İnternette radyo dinlemek için play tuşuna basan bir kullanıcının yayının gelip gelmediği kontrol ettiği an algısının en yüksek olduğu andır. Bu an dijital reklamın araya girip dinlettiği jingle’ın hatırda kalmasını sağlayacak önemli bir zamandır.

Örneğin yeni lansmanlarda ya da gel-katıl çalışmalarında bir çok marka radyoyu frekans mecrası olarak kullanır ama markalar bir fiyat indirimi ya da yeni bir ürün lansmanı için radyoyu bir tanıtım mecrası olarak kullanılır.

Siz bugün NTV ya da KanalD seyredeceğim diye televizyonunuzu açmazsınız. Ancak radyo dinlerken bu tam tersinedir. Radyo dinleyicileri TV’deki gibi kendilerini milyonlarca takipçiden birisi olarak hissetmezler, biraz daha sahiplenme söz konusudur bu nedenle radyonun sadakati diğer mecralara göre biraz daha yüksektir.

Tagged with:
 

Bir Cevap Yazın