Doğuş Yayın Grubu olarak ilkini 26 Ekim 2010 tarihinde düzenlediğimiz Yeni Medya Düzeni Konferansı hem etkisiyle hem de yarattığı heyecanla oldukça başarılı geçmişti. 2010 yılında Wired Genel Yayın Yönetmeni Chris Anderson, NY Times Başkanı Arthur Sulzberger JR, pazarlama gurusu Seth Godin, CBS Interactive Başkanı David Goodman, Young Turks kurucusu Cenk Uygur ve Facebook Uluslararası İş Geliştirme Başkanı Christian Hernandez gibi isimlerin katıldığı konferansımız medyada da geniş yer bulmuştu.

Bu sene de geçen yılın üzerine çıkacak bir konferans düzenlemeye çalıştık. Özellikle yeni medyanın içerik üzerindeki etkisi, hayatımıza giren yeni iş modelleri ve sosyal medyanın gücünü konuşacağımız Yeni Medya Düzeni Konferansı 2011 de umuyoruz ki sektör için faydalı olacak.

Sektörde kendi uzmanlık alanlarında devleşen isimlerle E-Ticaret, Online Oyun, Sosyal Medyanın gücü ve Bilginin Demokratikleşmesi gibi konuların işleneceği konferansımızın pazarın gelişmesi için ışık tutacağına inancımız tam.

YMD2011 Konuşmacıları

 • Julian Paul Assange – Wikileaks
 • Jimmy Wales – Wikipedia
 • Brian A. Wong – Alibaba.com
 • Tom Chatfield – Yazar, Oyun ve Teknoloji Kuramcısı
 • Tim Draper – DFJ Global Network
 • Alan Chen – Perfect World Entertainment
 •  

  5 Ekim’de İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda, Yeni Medya Düzenine yön verecek konuşmacıların ve sektörümüzün önde gelen isimlerinin buluşacağı konferansımıza bekleriz.

  http://konferans.yenimedyaduzeni.com/

  YMD2011 KONUŞMACILARI :

  Julian Paul Assange – Wikileaks

  Konferansa ana konuşmacı olarak katılacak olan Wikileaks kurucusu Julian Assange yayınladığı belgelerle dünyayı sarstı. Kendisi hakkında pek çok şey yazıldı, çizildi: Assange, gerçeklerin peşindeki bir İnternet aktivisti mi yoksa kapalı kapılar ardında devlet üstü güçlere hizmet eden bir spekülatör, hatta terörist mi? 2010′a damgasını vuran bu adam, pek çok kurumun, hatta devletin saygınlığını sarsan gizli bilgileri halka sızdıran WikiLeaks ile dünya çapında bir üne kavuştu.

  Wikileaks projesi en temelde medyanın ne kadar tarafsız ve özgür olduğunu sorguluyor, tartışmaya açıyor. Aslında sadece bir internet sitesi, ama devlet ve kurumların engellerine takılan, sansürlenen, halkla arasına engeller konan gizli belgeleri internetin özgür doğası aracılığıyla herkesin erişimine açan bu platform dünyanın kaderini değiştirdi.

  Wikileaks sitesinin kurucusu ve yayın yönetmeni Julian Assange, ‘hacker’lıktan gazeteciliğe geçmiş bir aktivist. Yayın organları olarak onu Wikileaks’in “yöneticisi” veya “kurucusu” olarak tanımlasak da Assange kendini şu şekilde tanımlıyor: Ben kendimi kurucu olarak görmüyorum, sadece editörüm. Siteye yüklenecek belgelerde en son sözü ve onayı o veriyor ve diğer bütün site çalışanları gibi Assange da site için ücretsiz ve gönüllü olarak çalışıyor.

  Pek çok ödüle layık görülen Julian Assange, Kenya’daki yargısız infazlarla ilgili yaptığı yayımla 2009 Uluslararası Af Örgütü Medya Ödülü’ni kazandı. Time dergisi, okuyucu tercihleriyle belirlediği oylama ile Assange’ı 2010 Yılının Kişisi seçti.

  Jimmy Wales – Wikipedia

  Amerikalı internet girişimcisi Jimmy Donal Wales’i en çok Wikipedia sitesinin kurucusu olarak tanıyoruz. Wikipedia, kullanıcıları tarafından ortaklaşa olarak birçok dilde hazırlanan, hiç bir ücret ödemeksizin içeriğini herkesin erişimine açmış online bir ansikolopedi. Wales, 2004′te Slashdot’a verdiği röportajda Wikipedia hakkındaki düşüncelerini şöyle özetler: Öyle bir dünya hayal edin ki yeryüzündeki herkes, insanlığın tüm bilgilerine özgürce erişebilsin. İşte biz bunu yapıyoruz.

  Temelleri Mart 2000′de Wales’in Nupedia projesiyle atılan Wikipedia bugün dünyanın en büyük, en kapsamlı ansiklopedisi ve yine dünyanın en popüler beşinci internet sitesi. Projenin başarısı aynı zamanda Web 2.0 teknolojisinin popülerleşmesi adına kayda değer bir trend yarattı.

  Wales’in kuruculuğunu üstelendiği diğer iki proje ise Wikimedia Vakfı ve Wikia. Kar amacı gütmeyen Wikimedia Vakfı 2003 yılında ücretsiz, çok dilli içeriğin büyümesi, gelişimi ve dağıtımını teşvik amacıyla kuruldu. Wales’in Angela Beesley ile 2004′te kurduğu Wikia ise ‘wiki’lere ücretsiz internet sunucusu hizmeti veren ve kar amacı gütmeyen bir şirket.

  Pek çok ödüle layık görülen Wales’in adı, dünyanın bu en büyük ansikolepedisiyle Time dergisinin 2006 yılında açıkladığı “En etkili 100 insan” listesinin Bilimadamları ve Düşünürler kategorisinde yer aldı. Yine 2007 yılı Dünye Ekonomi Forumu’nda “Global genç lider”lerden biri olarak lanse edildi. Hayatı boyunca farklı üniversitelerde ders vermiş olan Wales’e Konx Üniversitesi, Illinois fahri doktora unvanı verdi. Wales halen Harvard Hukuk Fakültesi’nde Berkman İnternet ve Toplum Merkezi akademi üyesi.

  Brian A. Wong – Alibaba.com

  Brian A. Wong, uluslararası tedarikçi ağı ve Alibaba.com network’ünün gelişiminin yanı sıra, şirketin uluslararası alanda büyümesinden sorumlu Başkan Yardımcılığı görevini yürütüyor.

  Wong daha önce sırasıyla şirketin uluslararası iş geliştirme ve pazarlama birimini yöneticisi olarak International Trustpass ve Japonya web sitesini yönetti, ardından da Pazarlama ve Stratejik İş Geliştirme’de stratejik girişimlerden sorumlu kişi olarak Aliababa.com’un merkezi pazarlama biriminde görev aldı. Alibaba.com’un kuruluş yıllarında ürün geliştirme yöneticisi olarak şirketin uluslararası web sitelerinin operasyonlarını yönetti.

  Brian Wong, Alibaba.com’a katılmadan önce New York’ta McGraw-Hill Companies’de B2B medya, eğitim ve kurumsal birimlerde kurumsal strateji ve iş geliştirme yöneticisi olarak çalıştı. ABD ve Asya’daki şirketlere fizibilite ve uluslararası pazarlarda etkin rol oynayabilmeleri için yönetim danışmanlığı da yapan Brian Wong, San Francisco Valisi Willie L. Brown’a danışmanlık hizmeti verdi.

  Tom Chatfield – Yazar, Oyun ve Teknoloji Kuramcısı

  Tom Chatfield aralarında Google, Mind Candy, VCCP, Preloaded, Grex, Red Glasses ve Intervox’un bulunduğu önemli pek çok şirkete oyunlarla ilgili tasarım, yazarlık ve danışmanlık hizmeti verdi. TED Global ve TED@Cannes, the House of Commons, the RSA, the ICA, Authors@Google ve the World IT Congress gibi medya ve oyunların ele alındığı önemli platformlara konuşmacı olarak katıldı.

  İlk kitabı “Fun Inc.”den sonra Chatfield’ın 2011’de yeni medya ve politika konulu kitabı “Activism or Slacktivism?”I yayımladı. Dijital fikirlerini ise Eylül 2011’de piyasaya çıkacak kitabında topladı. Prospect dergisinin eski şef editörü olan Chatfield, Ağustos 2011’de lanse edilen online oyun The End’in de başyazarı.

  Online oyun dünyasının birebir içinde ve bu dünyaya dokunan pek çok mecrada yazan, tasarımlar yapan, konuşan Tom Chatfield, yazılarında oyuna ek olarak medya, kültür, teknoloji üçgenine de değiniyor.

  Tim Draper – DFJ Global Network

  Timothy C. Draper, dijital dünyanın bugünlere gelmesinde pay sahibi olan bir iş adamı. İnternet’in ortaya çıkışı, .com endüstrisinin hızla doğuşu ve batışı, online oyunların internet penetrasyonuyla artışı, sosyal medya fenomeni derken dijital dünya yıllardır önemli bir ekonomiyi omuzluyor. Her gün yeni icatlar, fikirler, inovasyonlar Tim Draper gibi pek çok yatırımcı tarafından çok erken aşamalarda fark ediliyor, destekleniyor. Melek yatırımcılar, bankalar, girişim sermayesi vb dijital dünyanın bu denli gelişmesinde büyük paya sahipler.

  ABD menşeili bir girişim sermaye firması olan ve dünya genelinden 30’dan fazla şehirde ofisi olan DFJ Global Network’ün kurucusu ve yöneticisi olan Draper, yıllardır yatırım konusunda pek çok konferans ve panelde konuşmacı olarak yer alıyor. Yatırım konusunda endüstrinin önde gelen isimleri arasında adı geçen Draper yatırımları sebebiyle pek çok ödüle layık görüldü, en etkili Harvard mezunları listesinde 52. Sırada gösterildi, the Forbes Midas listesinde 7. Sırada yer aldı. 2008 yılında en iyi risk sermayesi yatırımcısı seçildi.

  Draper’in bu endüstrideki en önemli atılımı ise “viral pazarlama” tekniğinin web tabaklı e-posta ile geometrik yayılmasını sağlaması oldu. Zamanla pazarlamanın olmazları arasında yer alan bu kavram Hotmail ve YahooMail’in gelişiminde büyük paya sahip. Stanford Üniversitesi Elektrik Mühendisliği mezunu ve Harvard Üniversitesin’den MBA derecesi bulunuyor.

  Alan Chen – Perfect World Entertainment

  Dr. Alan Chen, 2008 yılından bu yana Perfect World’de Başkan Yardımcısı. 2004 tarihinde kurulan Perfect World; Seattle, ABD ve Pekin, Çin menşeili oyun yapımı ve yayımcısı… Ekim 2009’da Windows için relanse edilen, fantastik temalı Torchlight’ın da geliştirilmesi ve operasyonel süreçleri Perfect World Entertainment tarafından yapıldı. Alan Chen aynı zamanda PWE’nin Amerika ve Avrupa bölgelerinin Genel Müdürlüğünü üstleniyor.

  PWE öncesinde de bilgisayar oyunları, telekomünikasyon sektörlerinde üst düzey görevlerde yer alan Chen, özellikle iş yönetimi/geliştirme ve pazarlama/ operasyon alanlarında çalıştı: The9 Ltd’da CTO, Hewlett-Packard Çin’de Başkan Vekilliği, Lucent Technologies’in Çin ofisinin Profesyonel Hizmetler Başkan Yardımcılığı, Notel Networks’te Genel Müdürlük bunlardan birkaçı. Pekin Üniversitesi’nin telekomünikasyon mühendiliği bölümünden lisans ve yüksek lisans derecelerini alan Chen, Ottawa Üniversitesi Kanada’da da elektrik mühendisliği bölümünden doktora derecesini tamamladı.

  Bir Cevap Yazın