Üye sayısı 750 milyona ulaşan Facebook kendi üzerinde yarattığı sadık trafik sayesinde önemli bir içerik ve dolayısıyla reklam mecrası. Bunun farkına varan dünyadaki bir çok marka kendi sayfalarının üye sayısını artırmaya yönelik çalışmalar gerçekleştiriyor. Reklamlar, oyunlar ve entegre kampanyalar vs…

Mevcut sitenize trafik yaratmak için ya da içeriğinizi paylaşmak için her an sosyal medyada olan daimi takipçilerinizden daha iyi bir kitle olabilir mi ? Üstelik yarattığınız içeriği beğendiklerinde; bunu kendi sayfalarına post ederek kendilerinin ve beğenen tüm arkadaşlarının sizin reklamınızı yapmasını sağlıyorlar. Ben  bu hızda bir büyümeye katıldığım konferans ve derslerde  2n büyüme diyorum.

Daha önceki Facebook ve Markanız başlıklı yazımda kullanıcılarla markanız arasındaki iletişime değinmeye çalışmıştım.

Bu kadar kullanıcının var olduğu bir yerde elbette reklamdan söz etmemek mümkün değil. Ancak konu izinsiz reklama girdiğinde durum biraz hassaslaşıyor. Öncelikle Facebook izinsiz reklam konusunda inanılmaz kararlı. ( sırf bu konuya özel departmanını büyütme kararı aldı ) Şu an şikayet mekanizması post moderasyonla ilerliyor. Yani gönderilen bir içeriğin sağ üst köşesinde çıkan X işaretine tıkladığınızda Facebook spam bildirimini alıyor daha sonra detaylı spam bildirimine tıkladığınız da ise karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran çıkartıyor. Bu şikayetler belirli bir sayıya ulaştığında markaya ait sayfaya yaptırımlar başlıyor.

Ellerindeki büyük hacim nedeniyle çok hızlı geri dönüş yapamasalarda Facebook üzerinde 3rd party reklamlara kesinlikle izin vermeyeceklerini Facebook Hak ve Sorumluluklar Bildirimi‘nde çok açık belirtmişler.

    Madde 9 : Uygulama ve İnternet Sitesi Geliştiricileri/Operatörleri İçin Geçerli Özel Hükümler

    Bir platform uygulaması, internet sitesinin geliştiricisi ya da operatörüyseniz aşağıdaki ek koşullar sizin için geçerli olacaktır:
    7.Facebook üzerinde üçüncü şahıs reklamları ( SPAM ) ya da internet arama kutuları göstermeyeceksiniz.
Facebook kendi commercial anlayışını ve kârını zedeleyici her tür reklam operasyonunu engellemeye kararlı. Müşteri Facebook ads satın almak yerine yayıncıdan viral reklam satın almaya başladığında Facebook ciddi yaptırımlar getiriyor. Markaların kendi sayfalarını korumaları ve takipçi kaybetmemeleri için bu konuya çok özen göstermeleri gerektiğini düşünüyorum. Zira markanızın sayfasını beğenen bir kişinin başka bir markaya ait kâr amaçlı reklam uygulamalarınızı görmek isteyeceğini hiç sanmıyorum.

Facebook sayfanızı hangi amaçla kullanmanız gerektiğini unutmamalısınız. Size özel Facebook.com/xxxx sayfanız kendi takipçilerinize reklam yapmak için değil kendi markanızla ilgili haberler vermek için kurgulanmış bir sayfadır. Siz Facebook’un yerinde olsaydınız böyle bir platform üzerinden Facebook olmadan para kazanılmasına izin verir miydiniz?

Bu kadar olumsuz şeyden sonra bahsetmek istediğim bir diğer konu ise iş birlikleri. Bir markayla içeriğinizi örtüştürerek ( sponsorluk, haber vs. ) atacağınız postların bir reklam sıfatı kazanmadan paylaşılan bir içerik haline getirebilirsiniz. Ama yine de bu bir reklamı saklamak için yapılan hareketse sizi şikayet edebileceklerini hiç gözardı etmeyin.

Son olarak text/görsel içeriklerden bir adım daha ileri gidecek olursak. Size ait video player’ınızı Facebook içerisine embed etmenize izin var; ancak bu iznin verilme nedeni kendi markanızla içeriğinizin paylaşılmasına olanak sağlanmasıdır. Bu video player’lar üzerinde oynatılan reklamlar yüzünden zamanında iki büyük uluslararası markanında aralarında olduğu onlarca sayfanın kapatıldığına şahitlik ettim. O yüzden mecraları da bu konuda uyarmak isterim!

Tagged with:
 

Bir Cevap Yazın

Barkod Etiketi üretimi yapan firmaların işi ciddi bir iştir. Bu anlamda sizin de hangi firmayla çalışma yatığınız çok büyük önem taşır. Kullanım alanı sınırsızdır. Her alanda ve her sektörde bu etiketlere ihtiyaç duyulur. Etiket çeşitleri ve Barkod etiketleri, seri üretimle hazırlanmaktadır. Etiketler ahşap, plastik, metal ya da cam gibi ambalajlı ürünlerin üzerilerine ugulanır.
En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
Mide botoksu midenin belirli yerlerine botoks maddesi enjekte etme suretiyle midedeki kasların çalışmasını sınırlandırmayı ve sayede midenin gıdaları sindirim sürecini yavaşlatarak buna bağlı olan açlık-tokluk hissi süresinin de uzatılmasını amaçlayan ameliyatsız kolay kilo verme tedavisidir. Botoks uygulanırken, midenin detaylı şekilde içerden görüntülenmesini sağlayan endoskopi uygulaması ile gerçekleştirilir. Bu sayede hastaya sadece gastroskpik uygulaması kadar bir rahatsızlık olur. Özellikle diyet programlarına ve düzenli egzersizlere uymakta zorlanan ve buna bağlı olarak da obeziteye yakalanan, bu yüzdende obezitenin sebep olduğu çeşitli sağlık sorunları olan kişiler için mide botoksu bir devrim niteliğindedir ve son yıllarda ülkemizde yaygın olarak kullanılmaktadır.
Caminin önünde ve iki yanında geniş Cami Halısı dış avlusu olup duvarlarla çevrilidir. Zemin kaplama malzemesi kategorisine giren cami halıları, cami ye girerken ilk göze çarpan bir dekordur. Dekoru farklı yapan ise, halıdaki desen, ipliğin kalitesi ve motifteki göz alıcı tasarımlardır. Betonarme zemini kaplamasının dışında cemaatin rahat bir şekilde ibadet etmesini sağlayan cami halıları kaliteli malzemelerden ipliklerden üretilir. Halının dokusundaki sıklıkla orantılı olan kalite, dokunulduğunda kendini belli eder. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, sekiz kapıdan girilir. Avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir.
Botoks esas olarak ciltte kırışık azaltmak amacıyla çok yaygın kullanılmaktadır ve tehlikeli bir yan etkisi bilinmemektedir. Mide botoksu uygulaması ise standart bir endoskopik işlem olduğundan literatürde bildirilmiş önemli bir yan etkisi bulunmamaktadır. Kas hastalığı olanlar ve botoksa karşı alerjisi olan kişilerde işlemin uygulanması uygun değildir. Botoks işlemleri genel olarak estetik operasyonlarda, ciltteki kırışıklıkları azaltmak amacıyla kullanılmaktadır. Bu noktada hem estetik, hem de obezite tedavisi amaçlı yapılan botoks uygulamalarının uygun hastalara yapıldığında bilinen herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Kas hastalığı yaşayan, botoks alerjisi olduğunu düşünen ve gastrit, ülser vb. mide rahatsızlığı olan hastalar durumlarının hekimlerine belirtmeli ve gerekli tetkiklerin yapıldığına dikkat etmelidir. Bunun yanı sıra hastaların botoks uygulaması yaptırırken tecrübeli bir hekim ve tam donanımlı bir hastane tercih etmeleri büyük önem taşımaktadır.

Nasıl uygulanır?

Anestezi Hekimi eşliğinde endoskopik yöntemle kesisiz olarak mideye ulaşılır ve mide içerisinde ortalama 20 noktaya yapılan Botulinum toksini sayesinde uzun açlık süresi, geç acıkma, iştah kontrolü ve çabuk doyma gibi etkiler kazandırılan hasta hızla kilo verir.

İşlem endoskopik yolla, ameliyat riskine girmeden ve özel bir hazırlığa gerek duyulmadan yapılabilmekte ve 10-15 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanabilmektedir. 1-2 saat sonra kişi sosyal yaşantısına dönebilir.

Mide botoksu sonrasında nelere dikkat etmek gerekir?

Fastfood gibi hızlı tüketilen gıdalar, asitli içecekler tüketilmesi zararlıdır. Botoks uygulanan hastalar daha geç acıkmakta, daha az porsiyonlarla doymakta, daha erken tokluk hissetmektedir.

Mide Botoksu Kimler için Uygundur?

Mide botoksu aslında kilo vermek isteyen herkese uygulanabilir. Bu işlem bir ameliyat değildir. Ancak hasta seçimi önemlidir. Vücut kitle indeksi 40’ın üzerinde olan ve ameliyat ile başarı elde edilebilecek hastalarda mide botoksunun çok faydalı olmayacağını söylemek gerekir. Bu noktada fazla kiloları olan ama ameliyat edilecek kadar da obez olmayan ve kilo vermek isteyen hastalar ideal hasta grubunu oluşturur. Midesinde ülser veya gasrit olan hastalarda ise öncelikle bu hastalıkların uygun tedavisi gerçekleştirildikten sonra mide botoksu uygulanabilir.