Üye sayısı 750 milyona ulaşan Facebook kendi üzerinde yarattığı sadık trafik sayesinde önemli bir içerik ve dolayısıyla reklam mecrası. Bunun farkına varan dünyadaki bir çok marka kendi sayfalarının üye sayısını artırmaya yönelik çalışmalar gerçekleştiriyor. Reklamlar, oyunlar ve entegre kampanyalar vs…

Mevcut sitenize trafik yaratmak için ya da içeriğinizi paylaşmak için her an sosyal medyada olan daimi takipçilerinizden daha iyi bir kitle olabilir mi ? Üstelik yarattığınız içeriği beğendiklerinde; bunu kendi sayfalarına post ederek kendilerinin ve beğenen tüm arkadaşlarının sizin reklamınızı yapmasını sağlıyorlar. Ben  bu hızda bir büyümeye katıldığım konferans ve derslerde  2n büyüme diyorum.

Daha önceki Facebook ve Markanız başlıklı yazımda kullanıcılarla markanız arasındaki iletişime değinmeye çalışmıştım.

Bu kadar kullanıcının var olduğu bir yerde elbette reklamdan söz etmemek mümkün değil. Ancak konu izinsiz reklama girdiğinde durum biraz hassaslaşıyor. Öncelikle Facebook izinsiz reklam konusunda inanılmaz kararlı. ( sırf bu konuya özel departmanını büyütme kararı aldı ) Şu an şikayet mekanizması post moderasyonla ilerliyor. Yani gönderilen bir içeriğin sağ üst köşesinde çıkan X işaretine tıkladığınızda Facebook spam bildirimini alıyor daha sonra detaylı spam bildirimine tıkladığınız da ise karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran çıkartıyor. Bu şikayetler belirli bir sayıya ulaştığında markaya ait sayfaya yaptırımlar başlıyor.

Ellerindeki büyük hacim nedeniyle çok hızlı geri dönüş yapamasalarda Facebook üzerinde 3rd party reklamlara kesinlikle izin vermeyeceklerini Facebook Hak ve Sorumluluklar Bildirimi‘nde çok açık belirtmişler.

    Madde 9 : Uygulama ve İnternet Sitesi Geliştiricileri/Operatörleri İçin Geçerli Özel Hükümler

    Bir platform uygulaması, internet sitesinin geliştiricisi ya da operatörüyseniz aşağıdaki ek koşullar sizin için geçerli olacaktır:
    7.Facebook üzerinde üçüncü şahıs reklamları ( SPAM ) ya da internet arama kutuları göstermeyeceksiniz.
Facebook kendi commercial anlayışını ve kârını zedeleyici her tür reklam operasyonunu engellemeye kararlı. Müşteri Facebook ads satın almak yerine yayıncıdan viral reklam satın almaya başladığında Facebook ciddi yaptırımlar getiriyor. Markaların kendi sayfalarını korumaları ve takipçi kaybetmemeleri için bu konuya çok özen göstermeleri gerektiğini düşünüyorum. Zira markanızın sayfasını beğenen bir kişinin başka bir markaya ait kâr amaçlı reklam uygulamalarınızı görmek isteyeceğini hiç sanmıyorum.

Facebook sayfanızı hangi amaçla kullanmanız gerektiğini unutmamalısınız. Size özel Facebook.com/xxxx sayfanız kendi takipçilerinize reklam yapmak için değil kendi markanızla ilgili haberler vermek için kurgulanmış bir sayfadır. Siz Facebook’un yerinde olsaydınız böyle bir platform üzerinden Facebook olmadan para kazanılmasına izin verir miydiniz?

Bu kadar olumsuz şeyden sonra bahsetmek istediğim bir diğer konu ise iş birlikleri. Bir markayla içeriğinizi örtüştürerek ( sponsorluk, haber vs. ) atacağınız postların bir reklam sıfatı kazanmadan paylaşılan bir içerik haline getirebilirsiniz. Ama yine de bu bir reklamı saklamak için yapılan hareketse sizi şikayet edebileceklerini hiç gözardı etmeyin.

Son olarak text/görsel içeriklerden bir adım daha ileri gidecek olursak. Size ait video player’ınızı Facebook içerisine embed etmenize izin var; ancak bu iznin verilme nedeni kendi markanızla içeriğinizin paylaşılmasına olanak sağlanmasıdır. Bu video player’lar üzerinde oynatılan reklamlar yüzünden zamanında iki büyük uluslararası markanında aralarında olduğu onlarca sayfanın kapatıldığına şahitlik ettim. O yüzden mecraları da bu konuda uyarmak isterim!

Tagged with:
 

Bir Cevap Yazın