TOBB liderliği’nde; TOBB Kadın Girişimciler Kurulu, TOBB Genç Girişimciler Kurulu, Endeavor ve MIT EF Türkiye ev sahipliğinde ve Bahçeşehir Üniversitesi, Business Networking Akademi, JCI, Genç Başarı Eğitim Vakfı, GYİAD, Habitat için Gençlik Derneği, İstanbul Bilgi Üniversitesi, KAGİDER, MG Danışmanlık, Özyeğin Üniversitesi, Sabancı Üniversitesi, TÜGİAD, Turkcell ve Youtholding’den oluşan Global Girişimcilik Platformu paydaşlığında düzenlenen hafta tüm dünyayla eş zamanlı olarak 14-20 Kasım 2011 tarihlerinde başlıyor. Hafta süresince kadın ve genç girişimcilere “İçindeki girişimciyi harekete geçir!” denilecek.

Gençleri girişimciliğe teşvik etmek amacıyla dünyada 123 ülkede kutlanan Global Girişimcilik Haftası, yerel, ulusal ve küresel etkinliklerle gençleri yenilikçiliğe özendirmeye ve girişimciliği kariyer seçeneği olarak değerlendirmeye teşvik ediyor.
Ülkemizde bu yıl üçüncüsü kutlanacak Global Girişimcilik Haftası’nda 81 il genelinde, 200’den fazla paydaş ve 250 fikir önderinin desteği ile 300’e yakın etkinlik düzenlenecek.

Türkiye’deki girişimcilikle ilgili tüm paydaşların örgütlenmesiyle gençlere ve çevrelerine girişimcilikle ilgili farkındalık ve beceri kazandırmanın misyon edinildiği Global Girişimcilik Haftası’nda; paydaşların dayanışma gücüyle çarpan etkisi yaratılması, girişimcilik kültürünü içselleştirerek bu konudaki politikaların şekillendirilmesi, Türkiye’nin önümüzdeki 10 yılda dünyanın ilk 10 ekonomisi arasında yer alması vizyonu ile çeşitli etkinlikler ve programlar düzenlenecek.

IMKB’de Gong Girişimciler için çalacak!
Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de Gong çalınmasıyla start alacak hafta 14 Kasım Pazartesi İMKB’de düzenlenecek sembolik Gong Töreni ile başlayacak. Gong Töreni’nin ardından GGH Platformu paydaşlarının katılımıyla TOBB Başkanı M. Rifat HİSARCIKLIOĞLU’nun moderatörlüğünde bir basın toplantısı düzenlenecek ve haftanın takvimi hakkında bilgi verilecek.

Global Girişimcilik Forumu’nun Ana Konuşmacısı “Yarının Küresel Lideri” ödüllü Iqbal Z. Quadir
17 Kasım 2011 tarihinde TOBB’un liderliğinde, TOBB Kadın Girişimciler Kurulu, TOBB Genç Girişimciler Kurulu Endeavor ve MIT EF Türkiye ev sahipliğinde, Turkcell sponsorluğunda Lütfi Kırdar Kongre Merkezi Rumeli Salonu’nda 09.00 itibariyle düzenlenecek Global Girişimcilik Forumu’na tüm dünya ve Türkiye’den binin üzerinde katılımcı gelmesi hedefleniyor.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, TOBB Başkanı M. Rıfat HİSARCIKLIOĞLU’nun açılış konuşmasını yapacağı Forum’da, Massachusetts Institute of Technology’de hem girişimcilik dersleri veren hem de girişimcilik merkezi olan Legatum Center’ın kurucusu ve yöneticisi, Iqbal Z. Quadir, girişimcilere kendi deneyimlerini ve dünyada girişimciliğin önemini anlatacak. Bangladeş’in en büyük cep telefonu operatörü haline gelen Grameenphone adlı şirketinin kurucusu olan Quadir, 1999 yılında Dünya Ekonomik Forumu tarafından “Yarının Küresel Lideri” seçildi. 1993-1999 yılları arasında Bangladeş’teki telefon hizmetine öncülük ettiği için ve kırsal kesimde çok zor şartlar altında yaşayan 250.000 fakir kadının kendi işlerinin sahibi olmasına destek olduğu için 2006 yılında Rotary SEED Ödülü’ne layık görülen Iqbal Z. Quadir, Dünya Bankası, Birleşmiş Milletler, Dünya Ekonomik Forumu ve Aspen Institute gibi kurumların düzenlediği forumlara konuşmacı olarak katılıyor.

Üç ayrı salonda altı paralel seans ile düzenlenecek Fikir Aşaması, İlk Ürün İlk Müşteri, Çok Ürün, Çok Müşteri başlıklı panellerde Pegasus Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı, Intel Ortadoğu, Türkiye Afrika Direktörü Ayşegül İldeniz, Doğuş Strateji Başkanı Özlem Denizmen ve Özyeğin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Erkut moderatörlüğünde; Grupanya Kurucu Ortak Alemşah Öztürk, Vistek’in kurucusu Aytül Erçil, Pronet’in CEO’su Alp Saul, mackolik.com’un kurucusu Erdem Yurdanur, Pozitron’un kurucusu Fatih İşbecer, Simit Sarayı CEO’su Haluk Okutur, Mutfak Sanatları Akademisi’nin kurucusu Mehmet Aksel, Yemek Sepeti’nin Kurucu Ortağı Melih Ödemiş, Arzum Elektrikli Ev Aletleri’nin Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kolbaşı gibi birbirinden değerli konuşmacılar iş fikirlerini nasıl başarılı birer şirket haline getirdiklerini anlatacaklar. Business Networking Akademi tarafından verilen kısa eğitimin ardından katılımcılar yapacakları çalışmayla etkin bir şekilde Global Girişimcilik Forumu’nda rol alabilecek, iş fikirlerini iş dünyasının temsilcileriyle paylaşacaklar. Günün özeti niteliğinde organize edilecek kapanış paneli ise Bloomberg TV tarafından canlı yayın ile ülkemizde yaşayan tüm girişimcilere ulaşacak.

Ayrıntılı bilgi için www.globalgirisimcilikhaftasi.com
http://www.facebook.com/globalgirisimcilikhaftasi
http://www.Twitter.com/girisimcilik

Tagged with:
 

Bir Cevap Yazın