SOPA (Stop Online Piracy Act) konusu aynı bizim internet filtre paketleri gibi devletin internet üzerinden güç gösterisi ya da baskı yapmasına benzer bir uygulama Amerika’da. Henüz karar aşamasında olan bu yasa tasarısı şimdiden bir çok şirketin tepkisini üzerine toplantı. Dünyanın en büyük domain sağlayıcılarından Go Daddy’den ayrılan 100.000 civarında domain başka servis sağlayıcılara geçti

Özetle SOPA sayesinde devlet, herhangi bir telif hakkı probleminde web sitesine erişimi engelleme gücüne sahip olacak.
Bunun birlikte bu siteler üzerinden ödeme hizmeti sağlayan Paypal vb. sistemleri ve buradan reklam geliri elde edilmesi gibi kurguları da engellemeye olanak tanıyacak. Buradaki en büyük problem ise bu sitelerdeki telif haklarına dair verilecek kararlar. Yani

İçerik paylaşım siteleri Facebook, Youtube ve benzeri sitelerde bildiğiniz gibi telif hakkı ödenmeden milyonlarca içerik paylaşılıyor. Hatta birçok site kendi video içeriğini bile youtube üzerinden yayınlıyor. SOPA’nın kabul edilmesi; buralardaki içeriklerin korsan yayın olarak algılanmasına dolayısıyla çeşitli yaptırımlara olanak vermesi söz konusu.

Merakla beklenen bir diğer gelişmede bu yasa tasarısının ABD’de kabulünden sonra diğer ülkelerin bu duruma bakış açıları olacaktır. Mesela ülkemizin bu kanuna sıcak bakacağına hiçbir şüphem yok.

SOPA’ya ilk destek veren Go Daddy, kullanıcılarını kaybetme korkusundan dolayı geri adım attı ve SOPA’dan desteğini çektiğini açıkladı.

Tagged with:
 

Bir Cevap Yazın