iPad’in hayatımıza girdiği gün itibariyle dünya üzerinde bir çok habere tanık olduk. New York Times’ın iPad versiyon yayın kararı, Apple’ın online kitap satın alınıp okunmasına izin veren BookStore’u, WIRED’ın iPad için özel tasarladığı dergi derken iPad birden dergiler, kitaplar ve gazeteler için vazgeçilmez bir platform haline gelmeye başladı.

Ülkemizde de iPad popüleritesinin artmasıyla birlikte dergilerin, gazetelerin iPad ortamına geçişlerini izledik. Kimi örnekleri deneme boyutunda bıraktı kimi gayet profesyonel bir şekilde hayatına devam etti.

iTunes App Store üzerinden ücret ödeyerek hizmet almanın iki yolu var. Birincisi paralı bir uygulama indirmek, ikincisi de ücretli/ücretsiz bir uygulamanın içerisinden In App Purchase yöntemi ile bir içerik satın almak. Fakat Şubat 2011 ‘de Apple bir basın açıklaması yaparak iPad için bu yöntemler arasına In App Subscriptions‘ı yani Uygulama İçerisinden Abonelik sistemini de kattı.

İçerik satışının iTunes App Store üzerinde olmadığı durumlarda uygulanacak fiyatlama için bir standart getirerek kullanıcıların uygulama dışında satın almayı tercih etmelerini engellemiş oldu. iTunes üzerinden kayıtlı kredi kartlarıyla kolayca satın alma yapma şansı varken insanların tekrar tekrar başka platformlara kredi kartı bilgilerini girmeyeceği çok aşikardı.
Bu kararla Apple ücretli dergi uygulamalarından aldığı komisyon ücretini aşmak için kullanılan yöntemlerin önüne geçti.

Dünya devi bir çok markanın iTunes App Store üzerinde satılan ücretli versiyonlarında büyük düşüşler yaşandığınıda hatırlatmak isterim. Vanity Fair, Glamour, GQ hatta Popüler teknoloji dergisi Wired da bu düşüşlerden etkilenenler arasındalar.

Doğuş Yayın Grubu olarak bizim en önemli dergilerimizden olan CNBC-e Dergi için değişik bir strateji belirledik. Ücretli satılan dergimizin iPad versiyonunu Valensas Dergi Platformu üzerinde hem HTML5 zenginlikleriyle donattık hem de ücretsiz olarak yayına sunduk. Basılı dergiden iki hafta sonra yayına giren iPad versiyon dergideki reklam alanları için aldığımız farklı bir karar var. Online dergiyle basılı derginin reklamlarını birbirinden ayırdık. Yani siz hem iPad versiyon dergide hem de basılı dergide olmak istiyorsanız bunun için ayrı ayrı rezervasyon yapıp farklı reklam uygulamalarını hayata geçirmek zorunda kalıyorsunuz. iPad versiyon için yayına hazırlayacağınız reklamlarda HTML5 zenginliğinden yararlanabildiğiniz gibi bu alanların görüntülenebilirliğini de kontrol edebiliyorsunuz.

Reklamverenler için oldukça cazip bir reklam alanına dönüşen iPad uygulamaları, online dergiler için de yepyeni bir platform. eMarketer’ın araştırması bunu gözler önüne seriyor.

Basılı dergi içeriğinden daha fazlasını sunabilmenizin ayrıcalığı ve insanların tüm eski sayılarınıza bir iPad’den ulaşabiliyor olmalarının kazandırdığı deneyim çok önemli.

Bu platform internetin olmadığı her yerde eğer iPad’iniz yanınızdaysa daha önceden indirdiğiniz tüm dergi içeriğini offline olarak gezme fırsatını size sunuyor…

Tagged with:
 

Bir Cevap Yazın