Derbauer.de ‘nin ününü Flash’ın dünyaya yayılmaya başladığı günlerde internetle haşır neşir olan herkes iyi bilir. Benim de Flash’a merak sarmamın o yıllardaki nedeni de kendileriydi. Flash önce hayatımıza full web siterine kazandırdığı deneyimle ve web site introlarıyla girdi. Daha sonra bu yerini yavaş yavaş online reklamcılıkta yarattığı güzelliklere bıraktı. Videodaki patlayış, Rich Media, Etkileşimli Banner’lar vs derken Flash özellikle reklamcılık alanında iş yapan herkes için önemli hale geldi.

Daha sonra hayatımıza son hız giren mobil cihazlar ve burada üstünlüğü elinde tutan Apple’ın Flash çekincesi sayesinde; aslında giderek büyüyen mobil reklamcılıkta kullanılan teknolojilerin web tarafıyla değişim göstermesi zorunlu hale geldi! Çünkü Apple Flash Player’a kendi mobil cihazlarında izin vermedi.

Html dilinin en son versiyonu olan ve hala geliştirilmeye devam edilen HTML5 her ne kadar 2014 yılında tamamlanacak olsada tüm browserlar tarafından desteklenmeye başladı. Yaz aylarında katıldığım Internet Explorer 9 Beta lansmanında, HTML5 ‘in getireceği zenginliklerden ve bundan duyduğum heyecandan bahsetmiştim. http://www.ntvmsnbc.com/id/25132110/

Geliştiriciler, HTML5′de tek önemli eksiğinin çokluortam özellikleri olduğunu bildiriyor. İlerleyen günlerde çokluortam özelliklerini tamamladığında ses ve video için “çoklu izleme” özelliği gelecek. Yani örneğin bir videoda konuşulan dili seçmek, bir video içerisinde başka bir videoyu tanıtabilme vb özellikler olacak.

HTML5 için henüz kararlaştırılmayan bir başka karar ise kullanılacak video codec’inin ne olacağı. Standardın geliştiricileri tatmin edici açık kaynak kodlu bir codec bulamadıklarından bu tercihi tarayıcı geliştiricilerine bırakıyorlar.

Flash’ın uzun bir süre daha bir şekilde hayatımızda olacağına şüphem yok. Özellikle Web tarafında kendisiyle hala haşır neşir olacağız. HTML5 ve Adobe Flash savaşı elbette sadece mobil tarafı ilgilendiren bir savaş değil. Ben bu savaşın sadece mobil taraftaki boyutuna örneklerle değinmeye çalışıyorum.

Mobil tarafta yeni çıkan bazı cihazlar Flash desteği veriyor ancak iPad ve iPhone’un mobildeki krallığı ekiplerimizde HTML5 bilen insanların olmasını kaçınılmaz hale getirecek.
iPad uyumlu websitelerindeki markalara bir bakarsanız büyük sitelerin Flash içermeyen versiyonlarını yapmaya başladığını görebilirsiniz.
Güncel liste : http://www.apple.com/ipad/ready-for-ipad/

Mobil Dünyada Yayıncılık ve HTML5

Android, Windows Mobile, Symbian, WebOS, iOs, Bada derken mobildeki platformların da sayısı oldukça arttı ve yeni cihazlar gelmeye ediyor. Ancak hiç şüphe yok ki iPad’in basılı mecranın ve güncel sitelerin dijitaldeki takibine kazandırdığı deneyim çok keyifli. Özellikle dergilerin iPad versiyonlarına hem okuyucuların hem de reklamverenlerin gösterdiği ilgi çok fazla. Ocak ayında yayına aldığımız Cnbc-e Dergi’nin iPad versiyonu çok kısa bir sürede binlerce insan tarafından indirildi. Dergideki reklam alanlarını Dijital Dergi ve Basılı Dergi diye ikiye ayırdık. Derginin dijital versiyonunda yapılacak atraksiyonlar için kullandığımız HTML5 teknolojileri reklamveren tarafından büyük ilgiyle karşılandı.

Birileri sürekli dünyayı böyle ikiye bölmese daha zevkli bir hayatımız olur muydu bilemiyorum ama bahsi geçmişken iPad versiyon bir reklamla HTML5 ’in güzelliklerini örneklendirmek istiyorum…

Tagged with:
 

Bir Cevap Yazın