Yurt dışında başlayan projelerin ülkemize hızla girmesine çok alıştık. Buradaki gelişmeleri yıllardır takip edip tahminlerimi yürütürken hep merak ettiğim şey, bunun bizim ülke dinamiklerinde nasıl şekilleneceği olmuştur.

Private shopping, süreci tersine döndürerek Avrupa’da popüler olduktan sonra ABD pazarına gelen nadir sektörlerden birisi. Bunun nedeni de private shopping e-Ticaret modelinin yaratıcısı olarak da bilinen Fransız Vente-Privée markasıdır.

Öncelikle pazarın Avrupa’da ne kadar bir hacme sahip olduğunu göstermek için Vente-Privée rakamlarına bir göz atalım.

Vente-Privée 2010′da, bir önceki seneye göre cirosunu %15 arttırarak 969 milyon euro ciroya yükseltti. 2011 Mart ayı itibariyle şirketin çalışan sayısı 1.322′ye, toplam üye sayısı ise 12.3 milyona ulaştı.

ABD’deki private shopping gelişmerine göz atacak olursak:

    2007 sonları itibariyle bayan giyim ve aksesuar üzerine private shopping hizmeti vererek işe başlayan ve ABD’de private shopping sektörünün öncüsü olan Gilt Groupe 138 Milyon dolar yatırım alarak bugüne kadar aldığı yatırımı 240 milyon dolar’a ulaştırdı.
    Amazon, 2010′da İspanyol BuyVIP.com‘u 70 milyon euro’ya satın almıştı. Mayıs ayında ise Amazon, MyHabit.com ile ABD private shopping Sektörüne girdi.
    Mayısta pazarın Avrupa’daki yaratıcısı olan Vente-Privée American Express işbirliği ile ABD pazarına girmişti.
    Şubat 2011′de, ABD’de perakende sektörünün önemli markalarından olan Nordstrom, private shopping sektöründeki önemli oyuncu HauteLook‘u 270 milyon dolar karşılığı satın aldı.

Türkiye’de iyice hızlanan private shopping iş modeli pazarımızın yeni gözbebeği. Ülkemizde büyük oyuncu olarak adlandırabileceğimiz markalar aşağıdaki gibi :

DSM Grup’tan trendyol.com
Sina Afra’dan Markafoni.com
Dünya devi Otto Grubu’ndan limango.com.tr
Doğan Online ve Vakko ortaklığında daybuyday.com
Boyner Grubu’ndan morhipo.com
ve Doğuş Yayın Grubu olarak bizim açtığımız enmoda.com


Muhafazakarlara özel private shopping sitesi, sadece iç çamaşırı veya sadece ayakkabı ürünlerinin satışını yapan sitelerle birlikte daha küçük sermayelerle açılan 10′larca girişim mevcut.

Şimdi işin asıl can alıcı noktasına gelelim. Her gün yeni bir girişimle karşılaştığımız private shopping projeleri artık ülkemizde dikey portaller haline gelmeye başladı. Pazardaki küçük oyuncular dikey portaller kurarak büyük markalara karşı avantaj elde etmeye çalışırken büyük markalar da yavaş yavaş dikey ürün satışına geçiyor.

2011′in sonuna doğru gözlerin yeni formatlarda olacağını düşünüyorum. Yani özel alışveriş sitelerinin müşterileri artık oturmuş olacak. Pazar oturduğu için yeni sitelerin açılma sayısı da düşecek. Yurt dışında “Verticals” diye adlandırılan dikey sitelerin büyümesine veya yenilerinin oluşmasına şahitlik edeceğiz.

2011 yılı itibariyle Avrupa’da e-Ticaret oranları genelde %50-60 civarındayken ülkemiz de ise hala %20′yi geçemedi.

2012 yılının sonlarına doğru Türkiye’de yaklaşık 40 milyon internet kullanıcısı olacağını tahmin ediyorum. Ülkemizde e-Ticaret kullanım oranı Avrupa’daki rakamlara ulaştığında pazarımızda 20 milyon aktif internet kullanıcısı alışveriş yapıyor olacak. Bu durum yabancı yatırımcıların ülkemize olan ilgilerini arttırmasıyla sonuçlanırken önümüzdeki yıllarda Türkiye pazarında çok ciddi satın almaların olacağını düşünüyorum.

Ancak hemen belirtmeliyim ki piyasadaki güçlü oyuncular nedeniyle rekabet iyice kızışacak. Küçük sermayeli projelerin yılı zararla kapatmaması için güçlü bir ekip ve farkındalık yaratacak ürünler sunması gerekecek.

Hatta ilerleyen günlerde eminim ki private shopping’e ürün sağlama konusunda ağır ilerleyen markalar ellerinde kalan ürünlerin satışı için bu tip sitelerle exclusive anlaşmalar yapmaya başlayacak. Rekabet daha da kızışacak :)

Evrimsel geçmişimizde alışveriş bağımlığının Neandertal döneminde başladığı gerçeğini düşünecek olursak o günden bugüne alışverişin evrimine de şaşırmamak lazım.

Bir Cevap Yazın

Barkod Etiketi üretimi yapan firmaların işi ciddi bir iştir. Bu anlamda sizin de hangi firmayla çalışma yatığınız çok büyük önem taşır. Kullanım alanı sınırsızdır. Her alanda ve her sektörde bu etiketlere ihtiyaç duyulur. Etiket çeşitleri ve Barkod etiketleri, seri üretimle hazırlanmaktadır. Etiketler ahşap, plastik, metal ya da cam gibi ambalajlı ürünlerin üzerilerine ugulanır.
En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
Mide botoksu midenin belirli yerlerine botoks maddesi enjekte etme suretiyle midedeki kasların çalışmasını sınırlandırmayı ve sayede midenin gıdaları sindirim sürecini yavaşlatarak buna bağlı olan açlık-tokluk hissi süresinin de uzatılmasını amaçlayan ameliyatsız kolay kilo verme tedavisidir. Botoks uygulanırken, midenin detaylı şekilde içerden görüntülenmesini sağlayan endoskopi uygulaması ile gerçekleştirilir. Bu sayede hastaya sadece gastroskpik uygulaması kadar bir rahatsızlık olur. Özellikle diyet programlarına ve düzenli egzersizlere uymakta zorlanan ve buna bağlı olarak da obeziteye yakalanan, bu yüzdende obezitenin sebep olduğu çeşitli sağlık sorunları olan kişiler için mide botoksu bir devrim niteliğindedir ve son yıllarda ülkemizde yaygın olarak kullanılmaktadır.
Caminin önünde ve iki yanında geniş Cami Halısı dış avlusu olup duvarlarla çevrilidir. Zemin kaplama malzemesi kategorisine giren cami halıları, cami ye girerken ilk göze çarpan bir dekordur. Dekoru farklı yapan ise, halıdaki desen, ipliğin kalitesi ve motifteki göz alıcı tasarımlardır. Betonarme zemini kaplamasının dışında cemaatin rahat bir şekilde ibadet etmesini sağlayan cami halıları kaliteli malzemelerden ipliklerden üretilir. Halının dokusundaki sıklıkla orantılı olan kalite, dokunulduğunda kendini belli eder. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, sekiz kapıdan girilir. Avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir.
Botoks esas olarak ciltte kırışık azaltmak amacıyla çok yaygın kullanılmaktadır ve tehlikeli bir yan etkisi bilinmemektedir. Mide botoksu uygulaması ise standart bir endoskopik işlem olduğundan literatürde bildirilmiş önemli bir yan etkisi bulunmamaktadır. Kas hastalığı olanlar ve botoksa karşı alerjisi olan kişilerde işlemin uygulanması uygun değildir. Botoks işlemleri genel olarak estetik operasyonlarda, ciltteki kırışıklıkları azaltmak amacıyla kullanılmaktadır. Bu noktada hem estetik, hem de obezite tedavisi amaçlı yapılan botoks uygulamalarının uygun hastalara yapıldığında bilinen herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Kas hastalığı yaşayan, botoks alerjisi olduğunu düşünen ve gastrit, ülser vb. mide rahatsızlığı olan hastalar durumlarının hekimlerine belirtmeli ve gerekli tetkiklerin yapıldığına dikkat etmelidir. Bunun yanı sıra hastaların botoks uygulaması yaptırırken tecrübeli bir hekim ve tam donanımlı bir hastane tercih etmeleri büyük önem taşımaktadır.

Nasıl uygulanır?

Anestezi Hekimi eşliğinde endoskopik yöntemle kesisiz olarak mideye ulaşılır ve mide içerisinde ortalama 20 noktaya yapılan Botulinum toksini sayesinde uzun açlık süresi, geç acıkma, iştah kontrolü ve çabuk doyma gibi etkiler kazandırılan hasta hızla kilo verir.

İşlem endoskopik yolla, ameliyat riskine girmeden ve özel bir hazırlığa gerek duyulmadan yapılabilmekte ve 10-15 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanabilmektedir. 1-2 saat sonra kişi sosyal yaşantısına dönebilir.

Mide botoksu sonrasında nelere dikkat etmek gerekir?

Fastfood gibi hızlı tüketilen gıdalar, asitli içecekler tüketilmesi zararlıdır. Botoks uygulanan hastalar daha geç acıkmakta, daha az porsiyonlarla doymakta, daha erken tokluk hissetmektedir.

Mide Botoksu Kimler için Uygundur?

Mide botoksu aslında kilo vermek isteyen herkese uygulanabilir. Bu işlem bir ameliyat değildir. Ancak hasta seçimi önemlidir. Vücut kitle indeksi 40’ın üzerinde olan ve ameliyat ile başarı elde edilebilecek hastalarda mide botoksunun çok faydalı olmayacağını söylemek gerekir. Bu noktada fazla kiloları olan ama ameliyat edilecek kadar da obez olmayan ve kilo vermek isteyen hastalar ideal hasta grubunu oluşturur. Midesinde ülser veya gasrit olan hastalarda ise öncelikle bu hastalıkların uygun tedavisi gerçekleştirildikten sonra mide botoksu uygulanabilir.