Uzun süredir telif ve fikri haklarını üzerime almak için didiştiğim aslında bu yüzden biraz geç kalan display reklamcılığında bir ilk olan yeni projem Sociable Banner ( Sosyalleşebilen Banner ) artık hayata geçmeye hazır. Konuyla ilgili işbirlik anlaşmalarını Network’lerle yavaş yavaş yapmaya başladım. Dünya üzerinde sosyal medyanın kullanımının artmasıyla birlikte hayatını internet reklamları üzerine geçirmiş birisi olarak bu ikiliyi nasıl birleştirebileceğimi düşünüp ürettiğim bir fikir.


Fikir aslında hem artan maliyetleri düşünüp, hem de nasıl daha fazla ilgili insana reklam kampanyasını duyurabileceğimi düşünerek çıkardığım bir proje. Fikrin çıkış nedenlerini aşağıda maddeler halinda sıraladım. Ama fikrin en güzel tarafı bir banner üzerinden paylaşılan bir reklamın sosyal medya üzerinden bile aldığı clickleri sayılabiliyor olması. Daha önce MedyaNet’in adServer teknolojisi üzerinde projelerde çalışmış birisi olmam bu kurgular üzerinde bana oldukça yardımcı oldu.
Bir müşteri yayınlanan sociable banner kampanyası üzerinden banner’ına aldığı direkt clickleri ölçebiliyor, bununla birlikte o banner’ı Google+, Facebook , Twitter ya da Pinterest ‘te ( isteğe bağlı olarak seçilebiliyor ) paylaşılma sayısı ve bu paylaşımdan sonra sosyal medya üzerinden aldığı clicklerde yine bit.ly api’si üzerinden kurguladığımız bir sistemle sayılabiliyor. İtiraf etmek gerekirse fikri haklarını üzerime alırken en çok zorlandığım tarafı bunu anlatmak oldu.

;

Umarım reklam sektörüne bu anlamda faydalı olabilecek bir kullanım modelini sunabilmişimdir. Ve umarım Türkiye kullanıcıları bu fikri beğenir ve sizin faydanıza olan kampanyaları paylaşıp arkadaşlarınızı haberdar edersiniz.
Unutmayın ki bu banner modeli sayesinde firmalarda sizin paylaşabileceğiniz promosyonlar düzenleyip bunları reklam haline getirmeye çalışacaklardır.
Network’lerinizden ıslarla isteyiniz! :)


Sociable Banner Faydaları

•Sosyal Medya için çıldıran markalara Sociable Banner ile daha fazla ilgili kişiye ulaşma şansı.
•Kampanyanın click raporlarında sosyal medyadan yönlenen trafiği ölçme imkanı.
•Paylaşılan kampanyanın ( fb, tw, g+, pt ) paylaşım raporu.
•Paylaşılan bu kampanyaların sosyal medyada aldığı tıklanma raporlarını markaya sunabilme fırsatı.
•Markayı ya da kampanyayı sevenlerin bunu profilinde göstermek isteği.
•Güçlü network ve Sosyal Medya penetrasyonu sayesinde yüksek erişim.
•Bir arkadaşı tarafından paylaşılan kampanyanın yüksek dikkat çekme ve beğenilme oranı.


Sosyal medyada paylaşılan bir kampanyanın örnek görsellerini görebilirsiniz. Pinterest, twittter ya da Facebook üzerinde paylaşılan kampanyalar aşağıdaki örnek resimdeki gibi olacak. Dolayısıyla siz güvendiğiniz ve tanıdığınız bir arkadaşınızın önerdiği bir kampanyayı görmüş olacaksınız. Tıklayıp tıklamamak tamamen sizin elinizde…Sistem Nasıl İşler ?

Bildiğiniz gibi bu güne kadar yapılan banner’larda hep 1 adet clickTAG bulunur. Kurguladığım teknoloji ajansların ve/veya networklerin clickTAG kurgularını bozmadan yayına alınabilecek birşey olmasına çok dikkat ettim. Nasıl derseniz mouse ile bir banner’ın üzerine geldiğinizde ( on Mouse Over action ) aşağıdan 5 pixellik bir alanda Facebook, Twitter, Google+ ve Pinterest paylaş butonları çıkıyor.


Sociable bir kampanyanın adserver tarafında yayına alınırken banner ve clicklendiğinde gidecek adresi gösteren clickTAG url’i ile birlikte; Facebook ve Google+ için görsel/metin, Twitter için 120 karakterlik bir reklam metni ( 20 karakteri bit.ly ile click url için ayrılmış durumda ) son olarakda pinterest için 500 karakterlik metin ve bir resimle yayına alınıyor olacak. Müşteri bu sosyal medya mecralarından hangilerinde kampanyasının paylaşılmasını istiyorsa bunları hazırlayacak ve istediği mecralarda paylaşılmasını sağlayacak. Aşağıdaki banner üzerindeki paylaşım butonlarının tamamı seçime bağlı olarak çıkabiliyor. İsterseniz kampanyanızı sadece Facebook‘ta paylaşılmak üzere organize edebilirsiniz.


Burada asıl dikkat edilmesi gereken şey yayına alınacak banner’ların kullanıcılara faydası olan kampanyalardan seçilmesi. Yani paylaşılmaya değer bir indirim, bir fayda veya bir hediye gibi içeriklere sahip olmalılar.
Fikrin teknik olarak hayata geçmesinde yardimlarini esirgemeyen medyanet yönetimine ve özellikle Cuneyt Kuru’ya da ayrica teşekkurler…
Çalışan Örnek: Mouse ile üzerine gelin ! Unutmayın kampanya içeriğine koyduğumuz metinler tamamen dummy, şimdilik paylaşmayınız!Sociable Banner Demo

Bir Cevap Yazın