IAB Türkiye adına Ipsos KMG ve Gemius’un yürüttüğü IAB Türkiye İnternet Ölçümleme Araştırması Eylül 2011 verilerine göre IAB üyesi sitelere giren 21 milyon ki-inin %69’u (14.6 milyon birey) haber sitelerini Internet’ten takip ediyor.
Araştırmanın Eylül 2011 verilerine göre haber sitelerini ziyaret eden 14.6 milyon kişi bu sitelerde 4.4 milyar sayfa gösterimi yapmış (bu rakam Eylül ayında kaydedilen toplam sayfa gösterim sayısının %42’sine denk düşüyor) ve bu sitelerde toplam 70 milyon saat geçirmiş.
Internet Ölçümleme Araştırması Eylül verileri, Ağustos ayındaki haber sitelerinde gözlemlenen gerçek kullanıcı (real user) sayısındaki düşüşün yine yükselişe geçtiğini ortaya koyuyor. Öte yandan haber sitelerinin sayfa gösterim sayısı ve sitelerde geçirilen süre Eylül’de düşüş gösteriyor. Bu durumu yaratan temel etken Eylül ayının daha kısa olması ve Ramazan Bayramı’nda tatile gidenlerin Internet’te önceki aylara oranla daha az zaman geçirmiş olması.

Haber sitelerini kimler kullanıyor?

Haber sitelerinin demografik profilleri incelendiğinde, bu siteleri ziyaret eden bireylerin
Internet nüfusuna paralel özelliklere sahip olduğu görülüyor.

YAŞ

Örneğin, genel Internet nüfusunda da olduğu gibi haber sitelerine girenlerin yaklaşık üçte
ikisini 15-34 yaş arası bireyler oluşturuyor.

Tablo 1 _ 2011 Eylül ayında genel Internet kullanıcıları ve haber sitesi takipçilerinin yaş dağılımı

Ancak, haber sitelerine giren bireylerin davranışlarına bakıldığında kullanıcı sayısı, sayfa
görüntüleme ve sitede geçirilen süre dağılımı farklılık içeriyor. Özellikle bazı yaş
gruplarının sayfa gösterimi ve geçirilen süre temelinde öne çıktığı göze çarpıyor.

Tablo 2 _ 2011 Eylül ayında haber sitesi takipçilerinin, yapılan sayfa gösterim sayılarının ve sitelerde geçirilen sürenin yaşa göre dağılımı
Haber sitelerine girip sadece ana başlıklara göz atıp çıkma alışkanlığı 25 yaş altı grupta, yani gençlerde bir trend oluşturmuş durumda. Haber sitelerine giren kullanıcıların %45’ini oluşturan 25 yaş altı bireylerin bu sitelerde yaptıkları sayfa gösterim sayısı sitelerde yapılan toplam sayfa gösterimlerinin %27’sini oluşturuyor. Haber sitelerinde geçirilen toplam sürenin %19’u gençler tarafından gerçekleştiriliyor.
35+ kitle ise haber sitelerine giren bireylerin %28’ini oluşturuyor ve haber sitelerine 25-34 yaş grubundan daha fazla zaman ayırıyor. Sayfa gösterimlerinin %36’sı 35+ yine bu kitleden geliyor.

CİNSİYET

Internet kullanıcılarında görülen kadın erkek dağılımı haber sitelerini takip eden bireyler arasında da benzer şekilde seyrediyor. Haber sitelerini ziyaret edenlerin yarısından çoğunu genel ortalamada da olduğu gibi erkekler oluşturuyor.

Tablo 3 _ 2011 Eylül ayında genel Internet kullanıcıları ve haber sitesi takipçilerinin cinsiyet dağılımı
İnternet kullanıcılarının haber sitelerindeki davranışları cinsiyet bazlı incelendiğinde erkeklerin haber sitelerine daha fazla ilgi gösterdiği gözlemleniyor. Haber sitelerindeki sayfa gösterimlerin %69’u ve toplam sürenin % 68’i erkekler tarafından oluşturuluyor.

Tablo 4 _ 2011 Eylül ayında haber sitesi takipçilerinin, yapılan sayfa gösterim sayılarının ve sitelerde geçirilen sürenin cinsiyete göre dağılımı

EĞİTİM

İnternet nüfusunun genel eğitim dağılımıyla paralellik gösteren haber sitelerinin ziyaretçilerinin %49’unu lise ve üzeri eğitim seviyesindeki bireyler oluşturuyor.

Tablo 5 _ 2011 Eylül ayında genel Internet kullanıcıları ve haber sitesi takipçilerinin eğitim dağılımı
Haber siteleri davranışsal olarak incelendiğinde, lise ve üstü eğitimli, özellikle de üniversite mezunu bireylerin sayfa gösterim ve süre bazında çok daha yoğun kullanıcılar olduğu dikkat çekiyor. Lise ve üstü eğitimli bireyler haber sitelerinde oluşturulan sayfa gösterimlerin %68’ini, bu sitelerde geçirilen sürenin de %70’ini oluşturuyorlar.

Tablo 6 _ 2011 Eylül ayında haber sitesi takipçilerinin, yapılan sayfa gösterim sayılarının ve sitelerde geçirilen sürenin eğitime göre dağılımı

SES (Sosyoekonomik Statü)

Haber siteleri takipçilerinin SES dağılımı da genel Internet kullanıcılarının dağılımıyla örtüşüyor.

Tablo 7 _ 2011 Eylül ayında genel Internet kullanıcıları ve haber sitesi takipçilerinin SES dağılımı
AB SES grubu haber sitelerinde yapılan sayfa gösterim sayısı (%38) ve süre (41%) bazında diğer SES gruplarına göre ön plana çıkıyor.

Tablo 8 _ 2011 Eylül ayında haber sitesi takipçilerinin, yapılan sayfa gösterim sayılarının ve sitelerde geçirilen sürenin SES gruplarına göre dağılımı
Tagged with:
 

Bir Cevap Yazın

Barkod Etiketi üretimi yapan firmaların işi ciddi bir iştir. Bu anlamda sizin de hangi firmayla çalışma yatığınız çok büyük önem taşır. Kullanım alanı sınırsızdır. Her alanda ve her sektörde bu etiketlere ihtiyaç duyulur. Etiket çeşitleri ve Barkod etiketleri, seri üretimle hazırlanmaktadır. Etiketler ahşap, plastik, metal ya da cam gibi ambalajlı ürünlerin üzerilerine ugulanır.
En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
Mide botoksu midenin belirli yerlerine botoks maddesi enjekte etme suretiyle midedeki kasların çalışmasını sınırlandırmayı ve sayede midenin gıdaları sindirim sürecini yavaşlatarak buna bağlı olan açlık-tokluk hissi süresinin de uzatılmasını amaçlayan ameliyatsız kolay kilo verme tedavisidir. Botoks uygulanırken, midenin detaylı şekilde içerden görüntülenmesini sağlayan endoskopi uygulaması ile gerçekleştirilir. Bu sayede hastaya sadece gastroskpik uygulaması kadar bir rahatsızlık olur. Özellikle diyet programlarına ve düzenli egzersizlere uymakta zorlanan ve buna bağlı olarak da obeziteye yakalanan, bu yüzdende obezitenin sebep olduğu çeşitli sağlık sorunları olan kişiler için mide botoksu bir devrim niteliğindedir ve son yıllarda ülkemizde yaygın olarak kullanılmaktadır.
Caminin önünde ve iki yanında geniş Cami Halısı dış avlusu olup duvarlarla çevrilidir. Zemin kaplama malzemesi kategorisine giren cami halıları, cami ye girerken ilk göze çarpan bir dekordur. Dekoru farklı yapan ise, halıdaki desen, ipliğin kalitesi ve motifteki göz alıcı tasarımlardır. Betonarme zemini kaplamasının dışında cemaatin rahat bir şekilde ibadet etmesini sağlayan cami halıları kaliteli malzemelerden ipliklerden üretilir. Halının dokusundaki sıklıkla orantılı olan kalite, dokunulduğunda kendini belli eder. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, sekiz kapıdan girilir. Avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir.
Botoks esas olarak ciltte kırışık azaltmak amacıyla çok yaygın kullanılmaktadır ve tehlikeli bir yan etkisi bilinmemektedir. Mide botoksu uygulaması ise standart bir endoskopik işlem olduğundan literatürde bildirilmiş önemli bir yan etkisi bulunmamaktadır. Kas hastalığı olanlar ve botoksa karşı alerjisi olan kişilerde işlemin uygulanması uygun değildir. Botoks işlemleri genel olarak estetik operasyonlarda, ciltteki kırışıklıkları azaltmak amacıyla kullanılmaktadır. Bu noktada hem estetik, hem de obezite tedavisi amaçlı yapılan botoks uygulamalarının uygun hastalara yapıldığında bilinen herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Kas hastalığı yaşayan, botoks alerjisi olduğunu düşünen ve gastrit, ülser vb. mide rahatsızlığı olan hastalar durumlarının hekimlerine belirtmeli ve gerekli tetkiklerin yapıldığına dikkat etmelidir. Bunun yanı sıra hastaların botoks uygulaması yaptırırken tecrübeli bir hekim ve tam donanımlı bir hastane tercih etmeleri büyük önem taşımaktadır.

Nasıl uygulanır?

Anestezi Hekimi eşliğinde endoskopik yöntemle kesisiz olarak mideye ulaşılır ve mide içerisinde ortalama 20 noktaya yapılan Botulinum toksini sayesinde uzun açlık süresi, geç acıkma, iştah kontrolü ve çabuk doyma gibi etkiler kazandırılan hasta hızla kilo verir.

İşlem endoskopik yolla, ameliyat riskine girmeden ve özel bir hazırlığa gerek duyulmadan yapılabilmekte ve 10-15 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanabilmektedir. 1-2 saat sonra kişi sosyal yaşantısına dönebilir.

Mide botoksu sonrasında nelere dikkat etmek gerekir?

Fastfood gibi hızlı tüketilen gıdalar, asitli içecekler tüketilmesi zararlıdır. Botoks uygulanan hastalar daha geç acıkmakta, daha az porsiyonlarla doymakta, daha erken tokluk hissetmektedir.

Mide Botoksu Kimler için Uygundur?

Mide botoksu aslında kilo vermek isteyen herkese uygulanabilir. Bu işlem bir ameliyat değildir. Ancak hasta seçimi önemlidir. Vücut kitle indeksi 40’ın üzerinde olan ve ameliyat ile başarı elde edilebilecek hastalarda mide botoksunun çok faydalı olmayacağını söylemek gerekir. Bu noktada fazla kiloları olan ama ameliyat edilecek kadar da obez olmayan ve kilo vermek isteyen hastalar ideal hasta grubunu oluşturur. Midesinde ülser veya gasrit olan hastalarda ise öncelikle bu hastalıkların uygun tedavisi gerçekleştirildikten sonra mide botoksu uygulanabilir.